kapat ikonu

Taksit sayısındaki artış TV satışlarını artıracak

Fiyatı üç bin TL’nin altında bulunan televizyon satışlarında taksit sayısının 9'a çıkarılması memnuniyetle karşılandı. Sektör temsilcileri, TV satışlarının 2 milyon adetten 2,5 milyon adede çıkmasını bekliyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan kararın ardından kredi kartlarıyla yapılacak ve fiyatı 3 bin TL’ye kadar olan televizyon alımlarında 3 ay olan taksit sayısı 9 aya kadar çıkardı.
 
UYGUN ÖDEME KOŞULLARI SAYESİNDE TÜKETİCİ ALIŞVERİŞ YAPABİLECEK
 
Televizyon sektör temsilcileri de taksit sayısındaki artışla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Arçelik Türkiye Genel Müdürü Can Dinçer, alınan kararın son derece yerinde olduğunu ifade ederek, uygun ödeme koşullarının yaratılmasının tüketicinin alışveriş yapabilmesini sağlayacağını ve satışlara olumlu etki yapacağını öne sürdü.
 
TAKSİT SAYISINDAKİ ARTIŞ KARARI SEKTÖRÜ CANLANDIRACAK
 
Kararın Ar-Ge yatırımları gerçekleştiren, istihdam oluşturan ve ihracata imza atarak cari açığın kapatılmasına katkı sağlayan yerli TV üretim sektörü için ihtiyaç duyulan bir uygulama olduğunun altını çizen Dinçer, taksit sayısının 3'ten 9'a çıkarılmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirterek, taksit sayısındaki artış uygulamasının sektörü canlandıracak bir karar olduğunu savundu. Dinçer, son aylarda yüzde 30 küçülen TV pazarının cirosal olarak tekrar büyüme trendine gireceğini dile getiren Dinçer, Türkiye'de fiyatı 3 bin TL’nin altında olan TV'lerde satış rakamının 2 milyon adet olduğunu, bu rakamın yüzde 25 büyüyüp, 2,5 milyon adet seviyesine gelebileceğini vurguladı.
 
DAR GELİRLİLERİN TV ALIMLARI ARTACAK
 
Sunny Elektronik Satış ve Pazarlama Direktörü Savcı Almaç ise ülkede satışı yapılan televizyon adedinin önceki senelerde 3,5 milyona kadar yükseldiğini hatırlatarak, bu rakamın 2017 yılında 3 milyon adet, 2018 yılında da 2,7 milyon adet seviyesinde gerçekleştiğini anlattı. Son dönemlerde fiyatlarda meydana gelen yükselişler ile beraber taksit sayılarındaki sınırlamanın özellikle dar gelirli grupların televizyon alımını azalttığını öne süren Almaç, fiyatı 3 bin TL’nin altında olan televizyonların zaten yüksek gelirli olmayan tüketicilerin aldığını ve bu kişilerin TV'ye ayda bin TL ödeyemediğini vurgulayarak, ondan dolayı bu gruptaki tüketicilerin TV alımını ertelediğini, şimdi ise 9 taksitle ayda 90 ila 300 TL ödeme ile TV alımını yapabileceklerini ileri sürdü.
 
Fiyatı üç bin TL’nin altında bulunan TV'lerde en çok 82, 100, 108, 109 ve 127 ekran (32-40-43-49 inç) ürünlerin satıldığını bildiren Almaç, taksit sayısının yükselmesinin kendi şirketlerinin TV satışlarını yüzde 30 artıracağını aktardı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol