kapat ikonu

Taksilerde yeni düzenleme! İndi bindi ücreti ne kadar oldu?

Taksi ücretlerinde yeni düzenleme 21 Ocak Cumartesi günü itibarıyla yürürlüğe girdi. İndi bindi ücretleri 2017 yılında ne kadar olacak? İşte taksi ücretlerine gelen yeni zamlar…

  • Gündem
  • 21 Ocak 2017 13:15
  • Son Güncelleme: 23 Ocak 2017 12:47

2016 yılının son aylarında uygulamaya konulacağı belirtilen taksilerde “indi bindi” ücreti UKOME kararı sonrasında bugün resmen İstanbul’da başlayacak. Bundan böyle taksiler için indi bindi ücreti 8 lira 70 kuruş olacak. Yeni düzenleme sonrasında taksilerin gittiği her kilometre başına 2 lira 10 kuruş ödenecek.

Kısa mesafe olmasından dolayı yolcu almak istemeyen taksiler için harekete geçen İstanbul Taksiciler Odası, müşterilerden gelen şikayetlerin önüne geçmek için taksilerde kısa mesafe uygulaması teklifini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne sunmuştu.

Bu uygulamayı görüşmek üzere dün bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) oy birliğiyle kararı kabul etti.

Bugün öğlen saat 12:00’dan itibaren İstanbul’da görev yapan tüm taksi şoförleri taksimetrelerini yeni sisteme göre ayarlayacak. Karar, sistemi reddeden kişilerin tüm şikayetlerine rağmen oy birliğiyle kabul edildi. Ayrıca bugünden itibaren lüks taksi olarak adlandırılan “Turkuvaz” taksi uygulaması da resmi olarak başlatıldı.

Taksi İndi bindi ücreti 8 lira 75 kuruş

Yeni düzenleme sonrasında 2.5 km’ye kadar olan mesafeler için indi bindi ücreti uygulanacak. Bu doğrultuda indi bindi ücreti 8 lira 70 kuruş olarak belirlendi. İstanbul Taksiciler Odası’nın hazırlamış olduğu bu uygulama İBB’nin tüm ilgili birimleri tarafından da kabul edildi. İstanbul’un tüm sengmentleri için taksimetre açılış ücreti 3 lira 45 kuruş olacak. Taksi kullanan kişiler yolculuk başına minimum 8 lira 70 kuruş ödeyecek. Ayrıca yeni düzenlemeye göre taksiler gidilen her kilometre başı 2 lira 10 kuruş ücret yazacak.

Kısa mesafe olduğu gerekçesiyle yolcu alma istemeyen taksi şoförlerinin mağduriyetini gideren İstanbul Taksiciler Odası, yolcuların ulaşımı için de büyük bir kolaylık sağlamış oldu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol