kapat ikonu

Taksi ve minibüslere ne kadar zam gelecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve UKOME’nin ortak kararıyla İstanbul’daki ulaşım ücretleri artırıldı. Zamların kesinleşmesinin hemen ardından taksiciler ve minibüsçüler de ne kadar zaman istediklerini açıkladı.

İstanbul’daki ulaşım fiyatlarının artırılmasının hemen ardından İstanbul Taksiciler Odası ve İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanları ne kadar zam talep ettiklerini açıkladı. Minibüsçüler yüzde 10, taksiciler ise yüzde 15 ile yüzde 20 arasında zam istiyor.
 
İstanbul’da ulaşım fiyatlarına zam gelmesiyle minibüsler ve taksilere ne kadar zam geleceği de merak konusu oldu. Minibüsçüler yüzde 10, taksiciler ise yüzde 10-15 arasında zam istiyor.
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve UKOME’nin aldığı ortak kararla İstanbul’da Pazar gününden itibaren ulaşım bedeli zamlı tarife üzerinden alınacak. Gelen zamla beraber İstanbul içi ulaşım da tam geçiş hakkı 15 kuruşluk zamla 2,30 liraya yükseldi. Öğrenci geçişleri ise 5 kuruşluk zamla 2,15 liraya yükseltildi. Gelen zamların hemen ardından gözler özel ticari araçlara ve minibüslere çevrildi. Minibüsçüler ve taksiciler ne kadar zam istediklerini açıkladı. Yapılan açıklamalara göre minibüsçüler yüzde 10, taksiciler ise yüzde 10-15 arasında zam talep ediyor.
 
İstanbul Minibüsçüler Odası Başkanı Koray Öztürk minibüsler için yüzde 10 zam istediklerini ifade etti. Öztürk önümüzdeki ay belediyenin minibüslere ne kadar zam yapılacağını açıklayacağını söyledi. Şu an İstanbul’da minibüs ücretleri 1.65 TL ile 2.50 TL arasında değişiyor.
 
İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Yahya Uğur da zamlarla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Zorunlu trafik sigortası artışlarından sonra artık zam kaçınılmaz oldu. Şubattaki Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında şu anda 3.20 lira olan taksimetre ücretlerine yüzde 10-15 arası zam gelmesini bekliyoruz, bu konuda ısrarcı olacağız" dedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol