kapat ikonu

Taksi Plakalarında Sert Düşüş Yaşanıyor!

UBER davasının önümüzdeki aylara ertelenmesinin ardından ticari taksi plakalarında sert bir düşüş meydana geldi. Fiyatların birden yükselmesinin arından yaşanan sert düşüş yatırımcıları olumsuz etkiledi.

UBER davasının sonuçlanması beklendiği için bir süredir ticari taksi plakaları fiyat olarak yükselmeye başlamıştı. Hisse oranlarının artması sonucunda olumlu gelişmeler yaşanmıştı. Ancak UBER davasına ilişkin mahkemenin bir süreliğine ertelenmesine karar verildi. Bu kararın açıklanması ile birlikte taksi plakalarında sert bir düşüş meydana geldi. Daha önce taksi plakaları 1.3 milyon liraya satılıyordu. Dava süresince taksi plakalarındaki yükseliş 1.7 milyon liraya kadar yükseldi. Ancak sadece erteleme kararının açıklandığı gün bir gün içerisinde fiyat farkı 150 bin liraya kadar ulaştı.
 
Ticari taksi plakalarında yaşanan sert düşüş yatırımcıları olumsuz anlamda etkiledi. Birkaç ay önce dava süresince yaşanan taksi plakaları artışı yüzde 30 seviyesinde gerçekleşmişti.
 
Satıştaki Komisyon Oranları 200 Bine Kadar Çıktı
 
Ticari taksi plakalarında yaşanan artışın birden yükselmesi pek çok galericiyi de harekete geçirdi. Taksi plakalarının satışından meydana gelen komisyon oranları galericiler tarafından artırıldı. Fiyatların yükseldiği dönemde komisyon satışlarından elde edilen gelir 200 bin liraya kadar yükseldi.
 
Mahkeme sürecinin ertelenmesi fiyatlarda sert bir düşüşe neden oldu. UBER davasında ilişkin bilirkişi heyetinin raporunun eksik olması ve mahkemeye zamanında ulaştırılmaması nedeniyle davanın ertelenmesine karar verildi. Dava 3 Temmuz 2019 tarihinde yeniden görülecek. Alınacak karara göre fiyatların yeniden değişmesi bekleniyor. Taksi plakasına yatırım yapan yatırımcılar sadece bir günde gerçekleşen bu sert değişim karşısında büyük şaşkınlık yaşadılar.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol