kapat ikonu

Takım ruhuyla çalışan THY kâr rekoru kırdı

Sene sonu hedefi 1 milyar dolar olan THY, takım ruhuyla çalışarak 9 ayda 1 milyar 149 milyon dolarlık rekor kâra ulaştı.

  • Şirketler
  • 13 Kasım 2018 10:44
  • Son Güncelleme: 13 Kasım 2018 10:55
THY'nin 2018 sonu hedefinin 1 milyar dolar olduğunu hatırlatan Türk Hava Yolları (THY) Üst Yöneticisi Bilal Ekşi, takım ruhuyla çalışarak 9 ayda 1 milyar 149 milyon dolarlık rekor kâra ulaşıldığını öne sürdü.
 
THY'de 400 milyon dolar esas faaliyet zararının açıklandığı 2016 yılında genel müdürlük görevine başladığını anımsatan Bilal Ekşi, görevi devir alır almaz gider azaltıcı politikalar ve gelir optimizasyonuyla zararı minimize etmeye çalıştıklarını söyledi. Ekşi, o dönem personelle bir karar verdiklerini dile getirerek, THY’nin, Türk milletinin gururu olduğunu, dolayısıyla bu şirketin muhakkak suretle bu durumdan çıkmasının gerektiğini ifade etti.
 
Takım ruhuyla çalışan THY kâr rekoru kırdı-1
 
EKSİDEN ARTIYA ÇIKTI
 
Alınan tedbirlerle 2017'yi 1 milyar 20 milyon dolarla, yani rekor bir kârla kapattıklarının altını çizen Ekşi, takım olunması hâlinde aşılamayacak zorluğun kalmayacağını ileri sürdü. Ekşi, eksi 400 milyon dolardan artı 1 milyar 20 milyon dolara bu sayede çıktıklarını vurguladı.
 
THY İLE TÜRKİYE’NİN KADERİ İLİŞKİLİ
 
Ekşi, THY'nin zarar ettiği dönemde, şirketle ilgili bazı endişenin ortaya çıktığını ancak bunun hızla aşıldığını anlatarak, THY'nin kaderinin Türkiye'nin kaderiyle ilişkili olduğunu savundu ve şöyle dedi: ‘’Türkiye ne kadar iyiyse, THY de o kadar iyi olacak…’’
 
ERDOĞAN THY PERSONELİNE MORAL VERDİ
 
Geçen yıl Antalya'da düzenledikleri zirvede, aile şuuruyla hareket edip, Türk milletinin gücüne güvenerek her türlü problemin üstesinden gelinebileceğini herkese gösterdiklerini belirten Bilal Ekşi, 2016’da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın THY ekibini kabul ederek, destek vermesinin şirket personeline büyük moral sağladığını bildirdi.
 
9 AYDA 1 MİLYAR 149 MİLYON KÂR
 
Ekşi, THY'nin bu yılın 9 ayında 1 milyar 149 milyon dolarlık kârla tarihî bir rekor kırdığına dikkati çekerek, THY'nin 2018 sonu hedefinin 1 milyar dolar olduğunu ancak takım ruhuyla çalışarak 9 ayda 1 milyar 149 milyon dolarlık rekor kâra ulaştıklarını açıkladı. Geçen yılın 9 aylık döneminde bu rakamın 956 milyon dolar olduğundan bahseden Ekşi, 2016'da şirketin zararda olduğunu kaydederek, ‘’Biz çalışanlarımıza inandık, başarıyı onlarla paylaştık. Bu başarıyı sadece kendimize değil onlara mâl ettik ve neticeyi de böyle aldık’’ tarzında konuştu.
 
Ekşi, THY'nin yıl sonu için 73 milyon olarak açıkladığı yolcu sayısı hedefinin 74 milyona çıkarıldığını duyurarak, gelir beklentilerinin bütçeye göre arttığını ancak giderlerin netleşmemesi, dolar ve yakıt fiyatlarındaki seyrin değişken olması sebebiyle yıl sonu kârlılık hedeflerini revize etmeyeceklerini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol