kapat ikonu

Takım Bileme Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Takım bileme, bilinen takımın ömrünü uzatırken verimliliği de artırma amacıyla tercih edilir.

  • Advertorial
  • 26 Temmuz 2021 18:54
  • Son Güncelleme: 26 Temmuz 2021 19:02

Takım bileme makineleri günümüzde oldukça sık kullanılan çok amaçlı cihazlardır. Profesyonel kullanım gerektiren bu makineler başta sanayi ve benzeri sektörlerde kullanılır. Takım bileme, bilinen takımın ömrünü uzatırken verimliliği de artırma amacıyla tercih edilir. Farklı tipte bulunan bileme makineleri kullanılacak takımın bilenmesine göre seçilmeli ve alınmalıdır. Freze bileme makinesi olarak bilinen cihaz freze takımlarının uçlarını daha sivri hale getirerek kesim yapılan bölgenin başta yüzey kalitesi olmakla beraber birçok avantajı beraberinde getirir.

Farklı bir tip olan ve matkap takımlarını bilemek için kullanılan bileme makinesi zamanla aşınan ve deforme olan matkap uçlarını ilk haline getirmek ve keskin uçlar elde etmek için kullanılır. Takım bileme işlemi oldukça dikkat gerektiren bir işlemdir. Bu cihazı kullanacak kişinin bu konuda tecrübeli olması gerekir. Ayrıca takım bileme makineleri seçilirken kullanılan alan oldukça önemli bir faktördür.

Hemen hemen her fabrikada bulunan takım bileme makineleri, bir yandan da işverenin masraflarının azalmasına yardımcı olur. Bunun nedeni de bir takımın ortalama kullanım süresini yaklaşık iki üç kata kadar arttırabilmesidir. Takım bileme işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli güvenlik talimatları bulunur. Bu tedbirlerin birkaçını sıralayacak olursak:

· İşlem yapılırken koruyucu eldiven takmalı

· Koruyucu gözlük kullanılarak olası sıçramaların göz ve çevresinde yaralayıcı etken olmasını engelleme

· Cihaz kullanım talimatlarına harfiyen uyma ve uygulama

· Cihazın çalışma prensibine göre bileme işleminin yapılması

· Cihazın belirli periyotlar arasında gerekli bakımlarının yapılması

· Uzun süreli çalışma sonrasında belirli bir süre zarfında dinlendirilmesi

· Makineyi kullanacak kişinin yeterli kapasitede ve iş sağlığı güvenliği hakkında bilgili biri olması

· Kullanılacak makinenin özelliklerinin bilinmesi ve ona göre işlem yapılması önemli tedbirlerden sayılabilir.

Bileme Yapılacak Çapa Göre Makine Seçimi

Takım bileme konusundaki önemli hususlardan bir diğeri ise kullanılacak takımın çapıdır. Bileme makineleri belirli çaplar da bulunan takımları bileyebilir. Bu sebeple alınan takım bileme makinesi seçilirken makinenin maksimum ve minimum çaplardaki takım çapları dikkate alınmalıdır. Çok küçük çaplı takımlarda kullanılacak bileme makineleri daha az yer kaplayarak alandan tasarruf etmenizi de sağlayabilir.

Ayrıca hemen hemen her çaptaki matkap ya da freze uçlarını bileyebileceğiniz opsiyonel bileme taşları bulunur. Opsiyonel bileme taşları kullanırken ustalık ve deneyim gerekir. Torna kalemleri için ise farklı bir cihaz olan kalem bileme makineleri vardır. Bu makineler takım uçlarının kısalmasına sebep olsa da uçların ilk günkü gibi kullanılmasına yardımcı olacaktır.

CNC Freze ve CNC Torna Takımlarının Bilenmesi

Çoğu sanayi firması CNC tezgahların takım uçları maliyetinden yakınır. Bu alanda devreye giren takım bileme makineleri, maliyet hesabını minimuma indiren makineler olarak bilinir. Bileme makineleri hemen hemen her tür HSS (High Speed Still) çelikleri kolay bir biçimde bileyebilir. Ancak bazı karbür elmas uçlar HSS çelikten daha fazla mukavemet ve dayanıklılık gösterir. Dolayısıyla takım bileme makinesi gücüne göre değişiklik gösteren bir yapıda karşınıza çıkar. Seçim yapılırken bu detaya da dikkat edilmelidir.

En Kullanışlı Bileme Makineleri Güvenal’da

Güvenal 45 yıllık sektör tecrübesiyle piyasada oldukça iyi bilinen markalardan biri olarak öne çıkar. Her çeşit birinci sınıf kalite takım bileme makinelerini bünyesinde bulunduran Güvenal, 33 farklı ülkeye hizmet verir. Freze, matkap, torna kalemi gibi takım bileme makineleri bulunduran bu firmaya internet üzerinden online alışveriş yöntemi ile istediğiniz bileme makinesine Güvenal hizmetiyle ulaşabilirsiniz. Üstün kalite standartları için Güvenal internet sitesini ziyaret edebilir ve avantajlı fiyatlardan yararlanabilirsiniz

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol