kapat ikonu

Tahvil faizleri 5 ayın en düşük seviyesinde

Bakan Albayrak, yatırımcı güvenini güçlendirecek ve kur şoklarının sanayicilere etkisini en aza indirecek adımlara devam edileceğini bildirdi.

  • Gündem
  • 17 Kasım 2018 09:43
  • Son Güncelleme: 17 Kasım 2018 13:37
Yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa'daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayiciye etkisini en aza indirecek adımları atmaya devam edeceklerini belirten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomik Program’da (YEP) ilan edilen prensiplerin yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz süreceğini duyurdu. Bakan Albayrak, yüzde 17,67 olarak gerçekleşen 5 yıllık tahvil faizlerinin 5 ayın en düşük seviyesine gerilediğini hatırlattı.
 
‘’TÜRKİYE EKONOMİ POLİTİKALARI BAKIMINDAN POZİTİF BİR HAFTAYI TAMAMLADI’’
 
Şahsi Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Türkiye'nin ekonomi politikaları bakımından pozitif bir haftayı tamamladığını söyledi.
 
‘’TAHVİL FAİZLERİ 5 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİNE GERİLEDİ’’
 
Bakan Albayrak, bu hafta en önemli gelişmelerin tahvil faizlerinde yaşandığına dikkati çekerek, yüzde 17,67 olarak gerçekleşen 5 yıllık tahvil faizlerinin 5 ayın en düşük seviyesine gerilediğini açıkladı. Albayrak, 2 yıllık tahvil faizlerinin de 7,2 puan düşerek 18,79 olduğunu ifade etti.
 
‘’BÜTÇE GELİRLERİ YEP BEKLENTİSİNDEN DE İYİ SEYREDİYOR’’
 
Maliye politikaları bakımından da bütçe disiplininden taviz verilmeden sıkı duruşu devam ettirdiklerini dile getiren Bakan Albayrak, bütçe gelirlerinin, Yeni Ekonomi Programı (YEP) beklentisinden de iyi seyrettiğini vurgulayarak, 630,5 milyar Türk lirası olarak öngörülen vergi gelirlerine ilişkin gerçekleşme beklentisinin aynı şekilde sürdüğünün altını çizdi.
 
‘’BEDELLİDE BEKLENTİNİN ÜZERİNE ÇIKILACAK’’
 
Bakan Albayrak, 119,1 milyar Türk lirası vergi dışı gelir hedefinin de bir miktar üzerine çıkılacağı bilgisini paylaşarak, bedelli askerlikte 9 milyar Türk lirası beklentinin 500 milyon lira, imar barışında 6 milyar Türk lirası beklentinin 4 milyar lira üzerinde gerçekleşmesinin tahmin edildiğini kaydetti.
 
‘’İHRACATIN BÜÜYÜMEYE KATKISI 2,4 OLARAK GÜNCELLENDİ’’
 
Dün yayımlanan sanayi üretim rakamlarının özellikle eylülde bir küçülmeyi göstermesine karşı dengelenme süreci beklentilerinin çok ötesinde olmadığını ileri süren Berat Albayrak, YEP'te net ihracatın büyümeye 1,4 puanlık etki yapması yönünde beklenti olduğunu, ancak son gelişmeler ışığında da beklentinin 2,4 puan olarak güncellendiğini aktardı.
 
‘’TÜM PRENSİPLER TAVİZSİZ DEVAM EDECEK’’
 
Bakan Albayrak, yatırımcı güvenini güçlendirecek, özellikle Avrupa'daki yavaşlamanın ve kur şoklarının sanayiciye etkisini en aza indirecek adımların süreceğinin sinyalini de vererek, YEP'te ilan edilen prensiplerin yatırımlar ve bütçe disiplini başta olmak üzere tüm alanlarda tavizsiz devam edeceğini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol