kapat ikonu

SWIFT, İran yaptırımlarına uyma kararı aldı

SWIFT’in bazı İran bankalarının sisteme erişimini askıya aldığı duyuruldu.

  • Finans
  • 06 Kasım 2018 10:32
  • Son Güncelleme: 06 Kasım 2018 10:53

Dünya çapında bankalar arasında elektronik fon transferi işlemlerini gerçekleştiren SWIFT’in, bazı İran bankalarının sisteme erişimini askıya aldığı duyuruldu.

Dünya çapında bankalar arasında elektronik fon transferi sağlayan SWIFT’in (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), ABD'nin İran’a yönelik aldığı yaptırım kararına uyacağını açıkladığı ve bu kapsamda bazı İran bankalarının sisteme erişimini askıya aldığı duyuruldu.

SWIFT’TEN YAPTIRIM AÇIKLAMASI

ABD'nin, 2015 nükleer anlaşması bakımından kaldırılan tüm İran yaptırımlarını yeniden uygulama kararı alınca, Belçika merkezli SWIFT de söz konusu ambargo ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Küresel finans sisteminde tarafsız bir hizmet sağlayıcı olduğunu belirten SWIFT, bazı İran bankalarının sisteme erişiminin askıya alındığını dünya kamuoyuna bildirdi. Söz konusu açıklamada, uygulamaya küresel finansal sistemin istikrar ve bütünlüğü için gidildiği ifade edildi.

İRAN’A YAPTIRIM PAKETİ 7 AĞUSTOS’TA BAŞLAMIŞTI

İran'ın ABD dolarına erişimini, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını, devlet tahvili satmasını, yolcu uçağı veya parçalarını ithal etmesine izin verilmeyen yaptırım paketi, 7 Ağustos itibarıyla resmen başlamıştı.

PETROL ÜRÜNLERİNİN SATIŞINA YAPTIRIM UYGULANACAK

ABD tarafından İran'a yönelik ikinci yaptırım paketi, 180 günlük sürenin dolmasının ardından bugün itibarıyla resmen başladı. Bugünden sonra İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi'ne uluslararası kısıtlamaların getirildiği kaydedildi. Ekonomisi büyük ölçüde petrole dayalı İran'dan petrol ve ürünlerinin satışına yaptırımların uygulanacağı vurgulandı.

İRAN’A AMBARGO LİSTESİ YAYIMLANDI

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı tarafından, İran yaptırımlarının ikinci paketi bakımından ambargo uygulanacak 700'ü aşkın kişi, kurum, uçak ve geminin isimleri paylaşıldı.

Listede 300’den fazla İran vatandaşı, enerji taşımacılık sektörlerinde faaliyetlerine devam eden 100'den fazla kurum ve 200'ün üstünde gemi, 50’si İranlı bankalar olmak üzere 70 finans kuruluşu, İran Havayolları ve 67 uçağı da bulunuyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK BANKALAR

Bank Melli, İran İhracat Kalkınma Bankası, Future Bank, Arian Bank, Bank Sepah, Ghavamin Bank, Post Bank, Endüstri ve Maden Bankası, Ayendah Bank, Bank Tejarat, Day Bank ve Europaisch-Iranische Handelsbank AG yaptırım uygulanacak bankalar arasında öne çıktı. Bu bankaların yurt içi ve yurt dışı iştirakleri de yaptırım kapsamına alındı.

İran Ulusal Petrol Şirketi'nin de eklendiği listede, kuruluşun İran dışında faaliyetlerine devam eden onlarca iştirakinin de yaptırımlara tabi tutulacağı vurgulandı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol