kapat ikonu

Suudi Arabistan'ın petrol oyunu: 'Üretimi kısmayacağız'

Geçtiğimiz hafta petrol üretici ülkelerden Venezuela, Rusya ve Katar'la Doha kentinde petrol piyasalarını görüşen ve üretimi Ocak ayı seviyelerinde 'dondurma' kararı alan Suudi Arabistan çark etti. Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali Al-Naim: 'Petrol

Suudi Arabistan petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Ali Al-Naimi ülkesinin ham petrol üretiminde kısıtlamaya gitmeyeceğini dünya basınına duyurdu. Geçtiiğimiz hafta Katar'ın başkenti Doha kentinde alınan üretimi 'dondruma' kararından ilk dönen Suudi Arabistan oldu.
 
OPEC ve OPEC dışı tüm petrol üretici ülkelerin birbirine fazla güveni olmadığını ve bu nedenle üretimde kısıtlamaya gidilip gidilmeyeceği konusunda konuşmanın zaman kaybı olacağına değinen Bakan Al-Naim açık bir dille üretimde kısıtlamaya gidilmeyeceğini ve Suudi Arabistan'ın en düşük maliyetle en çok üretimi yapabilmek için mücadlee verdiğini ifade eet
 
En son Katar’ın Doha kentinde Rusya, Venezuela ve Katar temsilcileriyle petrol piyasasını görüşmek için masaya oturan Suudi Arabistan Ocak ayı seviyelerinde petrol üretimini ‘dondurma’ kararı almıştı. Ancak Suudi Arabistan kararından döndü. Petrol üretiminde kısıtlamaya gidilemeyeceği Petrol ve Mineral Kaynaklar Bakanı Al-Naimi tarafından açıklandı.
 
ABD’nin Houston şehrinde gerçekleştirilen IHS CERAWeek 2016 Enerji Konferasında petrol piyasalarını ve geçen hafta petrol üretici ülkelerle verdikleri kararlar üzerine konuşan Al-Naimi, Venezuela, Katar ve Rusya ile Doha’da gerçekleştirdikleri toplantıdan çıkan sonucun piyasa için umut verici olduğunu ancak petrol üretici ülkeler arasında güven unsuru fazla bulunmadığı için üretimi kısıp kısmamakla ilgili konuşarak zaman kaybedilmemesi gerektiğini ifade etti. Bu sözlerin ardından Bakan Al-Naimi: ‘Üretimi kısmayacağız’ dedi.
 
Naimi, konuşmasında ABD kaya petrolünü baz alarak ‘Verimsiz ve ekonomik olmayan üreticilerin piyasa dışına çıkması gerek’ dedi. Rekabetin yüksek olduğu petrol piyasasında en iyi sonucu elde etmeye çalışıyoruz ancak petrol üretici ülkelere ve ABD’li kaya petrolü üreticilerine savaş açmış durumda değiliz diyen Al-Naimi, küresel petrol talebinin artacağını ve piyasalarda arz/talep dengesinin elde edileceğine inandığını da vurguladı.
 
Suudi Arabistan’ın tutumu petrolü yeniden düşürdü
 
Bakan Al-Naimi’nin petrol üretimini en düşük maliyetle en yüksek seviyede tutmak için çabaladıklarını ve Ocak ayı seviyesinde üretimin dondurulmasıyla arz/talep dengesinin elde edileceğini açıklamasıyla petrol yeniden değer kaybetmeye başlattı. Küresel piyasalarda sabah saatlerinde meydana gelen satış dalgası da halen devam ediyor.
 
Ocak ayı seviyesinde petrol üretiminin dondurulması kararına diğer önemli petrol üretici ülkelerin de katılmasıyla zamanla arz/talep dengesinin sağlanacağını ifade Al-Naimi ‘bu süreçte petrol üretimini kısıtlamanın bir anlamı yok’ diyerek petrol piyasalarını geriletti. Batı Teksas türü petrolün varil başı fiyatı 31,10 dolar/varil düzeyine kadar gerilemenin ardından düne göre 68 cent düşüşle 31,18 dolar/varilden işlem görmeye başladı. ICE’de ise Brent petrol 36 cent düşüşle 32,91 dolar/varil seviyesinde seyrediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol