kapat ikonu

Suudi Arabistan ve Rusya’dan petrol üretimini kısma kararı

Suudi Arabistan ve Rusya’nın, günlük yaklaşık 750 bin varillik petrol kesintisine gideceği öğrenildi.

  • Piyasalar
  • 08 Aralık 2018 10:16
  • Son Güncelleme: 08 Aralık 2018 10:30
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) açıkladığı ve örgüte üye olmayan üretici ülkelerin de uyulmasının istendiği günlük petrol üretimini azaltma kararının ardından Suudi Arabistan ve Rusya’nın, günlük yaklaşık 750 bin varile yakın kesinti yapacağı duyuruldu.
 
Viyana'da gerçekleştirilen görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Enerji ve Sanayi Bakanı ve OPEC Konferansı Başkanı Suhail bin Muhammed el Mazrui, örgüte üye olan ve olmayan petrol üreticileri ile birlikte, düşen petrol fiyatlarının önüne geçilebilmesi için böyle bir karar aldıklarını açıklayarak, bazı üye ülkelerin özel durumlarından ötürü üretim kesintisinden muaf tutulacağını bildirdi.
 
İran’ın ham ihracatına karşı ABD’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmasının yanında Libya ve Venezuela’nın da kesinti anlaşmasından muaf tutulduğunu bildiren El Mazrui, örgüte üye olmayan bazı petrol üretici ülkelere de günlük petrol üretiminde kısıtlamaya gitmeleri yönünde çağrılarda bulundu.
 
SUUDİ ARABİSTAN’DAN GÜNLÜK 500 BİN VARİL KISINTI
 
Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el-Falih, ülkesinin ham petrol üretiminin kasımda 11,1 milyon varille rekor seviyeye ulaştığını hatırlatarak, ham petrol üretiminin ekimde 10,7 milyon varil seviyesinde olduğunu fakat bu miktarın ocakta 10,2 milyon varil seviyesine düşürmeye hazırlandıklarını aktardı. Böylece, dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı konumunda bulunan Suudi Arabistan, 500 bin varille OPEC üyesi ülkeler arasında en fazla kesintiyi yapacak ülke hâline gelecek.
 
DÜŞÜK FİYATLAR ABD EKONOMİSİ İÇİN İYİ DEĞİL
 
ABD Başkanı Donald Trump’ın OPEC’in petrol üretimini azaltmaması gerektiği yönündeki açıklaması ile ilgili de sorulan bir soruya yanıt veren el-Falih, düşük fiyatların ABD ekonomisi için iyi olmadığını ileri sürerek, petrol ve gaz üretiminin çok fazla ekonomik hareketlilik oluşturduğunu vurguladı.
 
RUSYA’DAN GÜNLÜK 228 BİN VARİL KISINTI
 
Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, petrol üreticisi ülkeler arasında varılan anlaşmanın neticesinde en fazla kesintiyi Suudi Arabistan’ın yapacağını anımsatarak, Suudi Arabistan'a pazar payından büyük fedakârlık yaptıkları için teşekkür etti. Anlaşmaya taraf ülkelerin küresel petrol piyasasını aylık izlemeye devam edeceğini ifade eden Novak, Rusya’nın, ABD'nin ardından dünyanın en büyük ikinci ham petrol üreticisi olduğuna dikkati çekerek, 11,4 milyon varillik günlük üretim seviyesinin yüzde 2'si olan 228 bin varillik kısmının azaltılacağına işaret etti.
 
UYGULAMA OCAKTA BAŞLIYOR
 
OPEC ve OPEC dışı ülkelerin üzerinde anlaşmaya karar, 2019’un Ocak ayında başlayacak ve 6 ay sürecek.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol