kapat ikonu

Süt zammı memnun etmedi

Son günlerde süt fiyatlarında yapılan artış besicileri memnun etmedi.

Son günlerde süt fiyatlarında yapılan artış besicileri memnun etmedi.
 
Sütün son dönemlerde sürekli olarak artmasından dolayı meydana gelen tartışmalara hükümet çeşitli çalışmalar sonrasında son noktayı koydu. Bu süreç içerisinde süt fiyatlarının 130 kuruştan 140 kuruşa çıkarılmasına ve maliyetlerin bu şekilde karşılanmasına karar verilmişti. Ancak beklenildiği etkiyi göstermeyen zam oranlarının besicileri memnun etmediği tespit edildi. Bunun ardından besiciler konu hakkında şikayetlerini dile getiren çeşitli açıklamalar yaptılar.
 
Sütün değerinin sanıldığı gibi yüksek olmadığından şikayetçi olan yetkililer sütün diğer içecekler gibi değerli olmasını istediklerini ifade ettiler. Hükümetten bu konuda yeni destekler isteyen besicilerin bu süreç içerisinde yeni zamların gelmesini istedikleri öğrenildi. Bakanlığa bu konuda gerekli çağrıları yaptıklarını ifade ettiler. Üreticilerin yeterli miktarda desteklenmemesinden dolayı bu süreç içerisinde gerekli çalışmaların yapılmasının beklendiği öğrenildi. Geçtiğimi günlerde Bakanlık tarafından geçen yıllarda durumun daha iç açıcı olduğunu belirten açıklamalar yapılmıştı. Bu açıklamalar sonrasında besiciler harekete geçti ve durumun yeterli desteği vermemekle ilgili olduğunu ifade etti.
 
Hükümet destekli olarak gerçekleştirilen 10 kuruşluk zammın yeterli olmadığı maliyetlerini karşılama konusunda hala zorluk çektiklerini belirten besiciler bu konuda hükümetten gelecek olan yeni adımı beklemeye başladılar. Yakın zamanda üreticilerin durumunu hükümetin tekrar masaya yatırarak görüşmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol