kapat ikonu

Sürücülere Uyarı! Plakalara Dikkat!

Araç sürücülerine trafik kanununda gerçekleştirilen değişiklikler kapsamında bir uyarı yapıldı. Bunun ardından plakaları düzeltmeyen kişilere büyük para cezalarının verilebileceği belirtildi.

Araç sürücülerine trafik kanununda gerçekleştirilen değişiklikler kapsamında bir uyarı yapıldı. Bunun ardından plakaları düzeltmeyen kişilere büyük para cezalarının verilebileceği belirtildi.
 
Bir süredir trafikte araç plakalarının yeniden düzenlenmesine yönelik bazı çalışmalar yapılmıştı. Bu çalışmalarla birlikte araç plakalarının bazı standartlara uyum sağlaması gerektiği bildirildi. Bazı plakalarda yer alan vida gibi bazı materyallerin araç geçiş sistemleri içerisinde sıkıntılara yol açtığı tespit edildi. Plakaların yanlış okunmasından dolayı kaynaklanan mağduriyetlerin her geçen gün biraz daha artması sorunları da beraberinde getirdi. Bazı plakalarda rakamların silik, kalın ya da italik gibi çeşitli uygulamalarla yazılmış olmsı trafikte karmaşıklığın yaşanmasına neden oluyor.
 
Yapılan değerlendirmeler sonrasında araç plakaları için bir standart uygun görüldü. Kusur tablosu net bir şekilde belirtildi ve sürücülere uyarı yapıldı. Bu tablonun dışına çıkılması halinde yüklü miktarda cezaların geldiği açıklandı. Yapılan yazılı açıklama sonrasında herhangi bir kusuru bulunan plakaların her yıl araçların trafiğe çıkmasını sağlayan muayene sistemi içerisinden geçemeyeceği öğrenildi. 3 Temmuz tarihinden itibaren yeni sistemin geçerli olmasına karar verildi. Bu belirlenen tarihten sonra plakalarda meydana gelen herhangi bir aksaklık emniyet güçleri tarafından cezalandırılacak.
 
Plakaların standartlara uyması için 52 santimetre uzunluğunda ve 11 santimetre genişliğinde olması planlanıyor. Sahte plakaların belirlenmesi ciddi bir suç olarak değerlendirilecek. Sahte plakalar bu anlamda değerlendirmeye alınırken genellikle cinayet, hırsızlık ve terör olaylarında kullanıldığı için özel olarak değerlendirilecek. Plakaların yenilenmesi için emniyet tarafından belirlenen rakam ise sadece 31 lira oldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol