kapat ikonu

Suriyeliler gelecekten umutlu

İnsanı Geliştirme Vakfı tarafından Suriyeli vatandaşlar üzerinde yapılan inceleme büyük şaşkınlığa sebep oldu.

  • Gündem
  • 21 Temmuz 2017 08:19
  • Son Güncelleme: 21 Temmuz 2017 17:21
 
İnsanı Geliştirme Vakfı tarafından Suriyeli vatandaşlar üzerinde yapılan inceleme büyük şaşkınlığa sebep oldu.
 
Savaştan kaçmak ve kendilerine yeni bir yaşam armağan etmek için harekete geçerek ülkelerini bırakıp Türkiye'ye ve daha pek çok ülkeye yerleşen Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bunun ardından durumu daha iyi anlamak ve olaya Suriyeli vatandaşların cephesinden bakabilmek için İnsani Geliştirme Vakfı tarafından bir araştırma yapıldı. Bu araştırma Suriyeli nüfusunun en yoğun olduğu 10 il üzerinden gerçekleştirildi.
 
Yapılan araştırmalar sonrasında Suriyeli vatandaşların yüzde 64'lük kısmının yaşanan her türlü olumsuz olaya karşı ilerleyen zamanlarda kendilerini bekleyen güzel günlerin olduğuna inanıyorlar. Araştırmalarda yüzde 52'lik bir oranın ise geleceğini Türkiye üzerinden inşa etmek adına karar verdikleri ve bu yönde çalıştıkları öğrenildi. Gelen Suriyeliler kadar ülkeye kaçak bir şekilde giriş yapan, kayıt dışı oranlarını artıran, kaçak çalıştırma sistemini tekrar ön plana çıkarak olumsuz bir tablo da oluşuyor. Maddi açıdan detaylı bir araştırma yapıldığı zaman Suriyeli vatandaşların günlük satın alma güçleri 2 doların dahi altına inmeye başladı.
 
Suriyeli vatandaşların yapmış oldukları açıklamalar sonrasında çalışma koşulları düşünüldüğü zaman Türk vatandaşlarına göre yaşam koşullarının da düşük olması düşündürücü olarak değerlendiriliyor. Daha rahat koşullarda yaşamak ve Türk vatandaşları ile aynı haklara sahip olmak adına Türk vatandaşlığı istedikleri belirleniyor. Ancak bu konu gündemde çeşitli tartışmalara neden oluyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol