kapat ikonu

Suriyeli mülteciler Türkiye'ye iade edilecek

18 Mart tarihinde Türkiye ile AB arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması sonrasında Ege Denizi'nde yasa dışı yollarla göç etmeye çalışan Suriyeli sığınmacıların sayısında azalma oldu.

  • Gündem
  • 29 Mart 2016 13:09
  • Son Güncelleme: 29 Mart 2016 13:37
Türkiye ve AB arasında imzalanan anlaşmadan sonra Suriyeli göçmenlerin Avrupa'ya yasa dışı yollarla göç etme arzusu da sona erdi. Avrupa'ya göç etmeye çalışan Suriyeli sayısında önemli oranda azalma meydana geldi.
 
Türkiye ile AB (Avrupa Birliği) arasında imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlükte yer almasıyla Suriyeli göçmenler de Avrupa’ya yaptıkları yasa dışı yolculuklardan vazgeçti. 20 Mart tarihi öncesiyle kıyaslandığında çok daha az mültecinin Avrupa yolunu tuttuğu görüldü.
 
Yasa dışı yolları kullanarak özellikle Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenlerin 20 Mart tarihinden sonra Türkiye’ye iade edilmesini içeren anlaşmanın 18 Mart’ta imzalanmasının ardından Ege Denizi’ndeki göç akını da arttı.
 
Anlaşmanın ardından 18 ve 19 Mart tarihleri arasında Ege Denizi'nde 2 bin Suriyeli göçmen yasa dışı bir şekilde göç etmeye çalışırken yakalandı. Sahil güvenlik tarafından Şubat ayında 8 bin 739, Mart ayında ise bugüne kadar yakalanan Suriyeli göçmen sayısı ise 7 bin 842 kişiyi buldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol