kapat ikonu

Suriyeli ambalaj firması Gaziantep'e yatırım yaptı

Suriye'de plastik ambalaj sektöründe faaliyet gösteren SaadPlast firması, Gaziantep'te 1,5 milyon dolarlık yatırımla yeni fabrika kurdu.

  • Sektörel
  • 17 Kasım 2018 15:11
  • Son Güncelleme: 17 Kasım 2018 15:14
Suriye'nin Halep kentinde plastik ambalaj sektöründe faaliyetlerine devam ederken yıllardır süren savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen SaadPlast'ın sahipleri tarafından Gaziantep'te kurulan 1,5 milyon dolarlık fabrika yatırımı, 10 ülkeye ihracat gerçekleştirdi.
 
SaadPlast, Havaalanı Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikada ürettikleri ilaç ve kozmetik sanayinin ihtiyacı olan ambalajları hem yurt içine hem de yurt dışına satıyor.
 
Suriye’nin Halep kentinden 2008 yılında okumak için Türkiye'ye geldiğini belirten SaadPlast Dış İlişkiler Müdürü Saad Şuveyhne, Gaziantep Üniversitesinde Makine Mühendisliği Bölümünde eğitim görürken ülkesindeki olaylar sebebiyle okulu bırakmak zorunda kaldığını ifade etti.
 
 
SURİYE’DE YAŞANAN OLARLAR 3 MİLYON DOLAR ZARAR ETTİRDİ
 
Şuveyhne, Halep'te yaşayan ailesinin 1980'li yıllardan beri plastik ambalaj sektöründe faaliyet gösterdiğini dile getirerek, Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle fabrikalarında 3 milyon dolarlık zarar oluştuğunu, bazı makineler, yedek parçalar ve ham maddelerin yandığını anlattı.
 
TÜRKİYE’DE KENDİMİZİ YABANCI HİSSETMEDİK
 
Ailesinin, Suriye’de can güvenliğinin kalmaması ve iş yapamaz hâle gelmesi üzerine 2012 yılında Türkiye'ye geldiklerini ve şirket kurduklarını kaydeden Şuveyhne, ailesi ile birlikte fabrikalarını nereye kuracaklarına dair Lübnan, Ürdün, Mısır, Bulgaristan ve Türkiye'de araştırma yaptıklarını bildirdi. Şuveyhne, daha sonra tercihlerinin Türkiye ve Gaziantep’ten yana olduğunu aktararak, Türkiye'ye kendilerini yabancı hissetmediklerini söyledi. Suriye'ye daha yakın diye de Gaziantep'i tercih ettiklerinden bahseden Şuveyhne, Gaziantep'in kültürünün kendi kültürleriyle yakın olduğunu ve bu ilde yatırım yaparak müşterilerine de yakın olacaklarını dile getirdi.
 
 
BİR MAKİNEYLE İŞE BAŞLADILAR 6 MAKİNEYE SAHİP OLDULAR
 
Şuveyhne, ilk başta Gaziantep 1. Organize Sanayi Bölgesinde kiraladıkları fabrikada bir makineyle işe başladıklarını vurgulayarak, şu anda 1,5 milyon dolarlık yatırımla Havaalanı Organize Sanayi Bölgesinde aldıkları kendi binalarında 6 makineyle plastik ilaç ve kozmetik kutuları, damla kutuları, ölçü kapakları gibi ürünleri ürettiklerini ve yurt içi ile yurt dışına sattıklarını açıkladı.
 
10 ÜLKEYE İHRACAT
 
Üretimlerinin yüzde 55'ini iç piyasaya sattıkları bilgisini paylaşan Şuveyhne, kalan bölümünün de Tunus, Cezayir, Irak, Lübnan, Ürdün, Mısır, Suriye, Bulgaristan'ın aralarında bulunduğu 10 ülkeye ihraç ettiklerini duyurdu.
 
 
İŞÇİLERİN YÜZDE 70’İ TÜRK
 
Türkiye’yi ikinci bir vatan değil, kendi vatanıymış gibi gören Şuveyhne, Türk kültürüne ayak uydurduğunu söyleyerek, müşteri ziyaretlerine bile giderken Antep baklavası götürdüğünü aktardı. Fabrikalarında çalışanların yüzde 70’inin Türk, yüzde 30’unun da Suriyeli olduğuna dikkati çeken Şuveyhne, istihdama katkı sunduğunu belitti.
 
İSMİNİ ‘’ERTUĞRUL’’ YAPACAK
 
Şuveyhne, Türk vatandaşlığına geçmek için işlemlerinin sürdüğünü bildirerek, vatandaşlık aldığında ismini ‘’Ertuğrul’’ olarak değiştireceğini duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol