kapat ikonu

Suriye sınırından, ABD'de gönderiliyor

Şanlıurfa'da koyun sütünden elde edilen yoğurt ve farklı çeşitlerdeki peynirler, ABD başta olmak üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi farklı ülkelere gönderiliyor.

  • Sektörel
  • 10 Şubat 2019 20:26
  • Son Güncelleme: 10 Şubat 2019 23:06
Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) bünyesinde bulunan Suriye sınırındaki Ceylanpınar Tarım İşletmesi'nde ivesi cinsi koyunların sütünden üretilen yoğurt, peynir ve yağ tarzındaki ürünler, Şanlıurfa'da faaliyet gösteren bir firma tarafından ABD başta olmak üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi farklı ülkelere ihraç ediliyor.
 
Şanlıurfa'da faaliyetlerini sürdüren firma, yüksek süt verimi ve etinin lezzetiyle tanınan ivesi cinsi koyunların sütlerini ihale yöntemiyle satın alıyor. Bunlardan yoğurt, çeşitli türlerde peynir ve şehrin tescilli lezzetlerinden olan sadeyağ gibi ürünler elde ediliyor.
 
 
ABD başta birçok ülkeye ihraç ediliyor
 
İşletmede bulunan 35 bin koyunun tam otomatik makinelerde sağlıyor. Havayla bile temas ettirilmeden araçlarla birlikte Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaya ulaştırılıyor. Buradaki laboratuvarlarda incelenen sütler, çeşitli işlemlerden geçtikten sonra, gıda mühendislerinin denetimine tabii tutularak, kaliteli ürünlere dönüştürülüyor. Neredeyse 150 kişinin istihdam edildiği firmadaki ürünler, ABD başta olmak üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi pek çok ülkeye satılıyor.
 
Yüzde 100 koyun sütünden ürünler elde ediliyor
 
Firma sahiplerinden olan Recep Vardarlı, ihracata yönelik üretim yaptıklarını belirterek, bu anlamda en kaliteli ürünleri elde etmek için çaba gösterdiklerini dile getirdi. Vardarlı, koyun sütünün içerik olarak çok zengin olduğunu, bundan ötürü de koyun sütünden üretilen ürünlerin tercih sebebi hâline geldiğini ifade ederek, yüzde 100 koyun sütünden ürünler elde ettiklerini bildirdi.
 
 
Ana hedef ihracat
 
Ana hedeflerinin ihracat olduğunu vurgulayan Vardarlı, bu doğrultuda çalışmalarını yürüttüklerini kaydederek, labne, tulum, feta (salamura peynir), beyaz peynir, sadeyağ ve yoğurt ürettiklerini anlattı. Vardarlı, Ceylanpınar'daki TİGEM'in çiftliğinden aldıkları makineyle sağılmış ve hijyenik olan yüzde 100 koyun sütünden daha fazla peynir çeşitleri, yoğurt ve sadeyağ gibi kaliteli ürünler elde ettiklerine işaret ederek, ABD başta olmak üzere Ürdün, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar gibi pek çok ülkelere ihraç ettiklerini açıkladı.
 
Müşteri taleplerine göre ürün dizayn ediliyor
 
Şu an dünyada yüzde 100 koyun sütüyle ürün elde eden az sayıdaki firmalardan biri olduklarını iddia eden Vardarlı, yurt içinde pek satış yapmadıklarını, kaliteli ürün yaptıkları için yurt dışından yoğun talep gördüklerini vurgulayarak, müşterilerin taleplerine göre ürün dizayn ettiklerini söyledi.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol