kapat ikonu

Suriye ordusu kuzeye ilerliyor! TSK ile çatışabilir iddiası

Suriye ordusu, SDG'ye destek için ülkenin kuzeyine ilerlemeye başladı. İddiaya göre, TSK ile Esed rejimine ait ordu arasında çatışma yaşanabilir.

  • Gündem
  • 14 Ekim 2019 11:20
  • Son Güncelleme: 14 Ekim 2019 11:26

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde başlattığı Barış Pınarı Harekatı birçok ülkeyi rahatsız etmiş durumda. Son olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın yaptığı ve her kesimin tepki gösterdiği açıkladan sonra, gündeme bomba gibi düşen yeni bir haber daha geldi. Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, Esed yönetiminin Türk askerinin bulunduğu bölgeye asker gönderdiğini iddia etti. Bu haber sonrası iki ordu arasında çatışma yaşanabilir tartışmaları başladı. İşte detaylar…

Uluslararası ajanslar da haberi geçti

Ajans haberi, “Suriye ordusuna ait birlikler, ‘Türk saldırısına karşı koymak’ için ülkenin kuzeyine doğru hareket etmeye başladı” başlığıyla duyurdu.

SANA'nın haberine Sputnik ve AFP gibi uluslararası ajanslar da yer verdi. AFP haberi, "Türkiye hücumu ile yüzleşmek üzere Suriyeli askerler kuzeye sevk edildi" ifade edildi.

Reuters haber ajansı ise Suriye hükümetine yakınlığıyla bilinen Lübnanlı Al Mayadeen televizyonuna dayandırdığı haberinde, Suriye ordusunun 48 saat içinde Suriye Demokratik Güçleri’nin elinde olan Kobane kentine ve SDG’yle işbirliği içindeki güçlerin elinde tuttuğu Menbiç’e doğru yola çıktığını duyurmuştu.

TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde başlattığı hareket sonrası Kürt güçlerinin Esed rejimi ile görüşmeler başladığı daha önce de defalarca gündeme gelmişti. Kobane ile Menbiç, terör örgütü YPG’nin başında olduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolü altında. Burası Türkiye tarafından güvenli bölge ilan edilen yerin içinde kalıyor.

CBS'in "Face the Nation" programına da konuk olan ABD Savunma Bakanı Mark Esper, ülkesinin Suriye’nin kuzeyinden bin asker daha çekmeye hazırlandığını ileri sürmüştü.

AA’nın bölgedeki güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Ayn el-Arab'ın güneyindeki ABD’ye ait gözetleme noktaları boşaltılıyor.

Aktay: İki ordu arasında çatışma çıkabilir

Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay, Rejim askerlerinin ilerlemesi durumunda TSK ile Suriye devletinin ordusu arasında çatışma yaşanabileceğini iddia etti. Sputnik Arapçaya konuşan Aktay, Esad güçlerinin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik hareket ettiğini iddia ederek, “Esed rejimi, Suriye’nin kuzeydoğusuna girmeye çalışırsa Türkiye karşı koyacaktır. İki ordu arasında çatışma çıkabilir” dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol