kapat ikonu

Şubat ayı gayrimenkul fiyatlarını merak ediyorsanız haberimiz tam size göre.

Mobil teknolojiler ve internetin gelişmesi sonrasında pek çok günlük ihtiyacımızı artık internet üzerinden kolay bir şekilde giderebiliyoruz. Özellikle internetten sipariş edilen ürün çeşitliliğinin iyice artması sonrası evimizden çıkmadan dahi pek çok

  • Emlak
  • 15 Mart 2019 10:31
  • Son Güncelleme: 15 Mart 2019 12:36

Bu denli güçlü olan internet ve mobil teknoloji ağlarının kullanıldığı bir alan da emlak ve gayrimenkul sektörü. Artık günümüzde pek çok kişi ve hatta kurumsal düzeydeki firmalar dahi gayrimenkul satışlarını bu işin yapıldığı internet siteleri üzerinden gerçekleştiriyorlar.

Ancak bu sitelerin sayısı oldukça fazla ve ne yazık ki bir sitede yer alan ilan her sitede bulunamayabiliyor. Dolayısıyla örneğin; eğer Mersin satılık daire ilanları hakkında arama yapıyorsanız pek çok farklı sitede gezmeniz ve doğru ilanı bu şekilde bulmanız gerekmektedir.

Bu durum tahmin edilebileceği gibi oldukça fazla internet sitesini gezmek ve doğru evi bulmak için araştırma yapma süresinin uzamasına neden olmaktadır. Haliyle çok büyük paralar verilerek satın alınacak olan bir gayrimenkul hakkında alıcıların da bu denli ince eleyip sık dokuması normal görülmelidir.

Flatfy, yeni nesil bir arama motorudur. Mantığı tam olarak Google gibi çalışan Flatfy’ın tek farkı aramalarını sadece emlak ilanları üzerinde yapmasıdır. Flatfy ile emlak ilanı aramak artık çok kolay.

Flatfy sitesini kullanarak arama yapmak için tek yapmanız gereken aradığınız gayrimenkulün tipini girmeniz ve bu gayrimenkulün hangi bölgede olduğunu belirlemenizdir. Sonrasını bırakın Flatfy halletsin.

Ülkemizde yayın yapan tüm emlak ilan sitelerinde aradığınız kriterlere uygun emlak ilanlarına Flatfy ile tek bir sayfa üzerinden kolay bir şekilde erişebilirsiniz. Bu sayede bütçenize uygun aradığınız evi çok daha kolay bir şekilde bulacaksınız.

Flatfy’ın veri tabanında yer alan ilanlar vasıtasıyla her ay ülkemizin farklı şehirlerine ilişkin yayınladığı raporların geçtiğimiz Şubat ayı için olanı yayınlandı.

Dilerseniz şimdi hep birlikte Flatfy arama motorunda yer alan emlak ilanları baz alınarak hazırlanmış Şubat ayı ortalama satılık daire fiyatları raporumuza bir göz atalım ve ülkemizdeki gayrimenkul fiyatlarının seviyesi hakkında birlikte bilgi edinelim.

https://tr.flatfy.com arama motorunun veri tabanında yer alan veriler kullanılarak hazırlanan raporlardan ilki yukarıda yer alan ve daire büyüklüklerine göre raporda yer alan şehirlerin ortalama satılık daire fiyatlarının belirtildiği rapordur. Bu raporda yer alan verilere bakıldığında 1 room ifadesinin 1+1 daireleri, 2 rooms ifadesinin 2+1 daireleri, 3 rooms ifadesinin 3+1 daireleri ve 4 rooms ifadesinin ise 4+1 daireleri belirttiği söylenebilir.

Şubat ayında ülkemizde en yüksek fiyat seviyesine sahip olan yerleşim yerinin Muğla’nın Bodrum ilçesi olduğu görülmektedir. Bunun en önemli nedeni olarak Bodrum ilçesinin ülkemizin en popüler tatil beldesi olması gösterilebilir. Sakin yapısı ve doğa ile iç içe konumu nedeniyle adeta ülkemizin cennet köşelerinden bir yer olan Bodrum’a bu özelliğinden dolayı pek çok yüksek gelirli kişi yerleşmektedir.

Bodrum’a olan talebin fazla olması da fiyatları ciddi manada yükseltmiştir. Listede Bodrum’un yanına yanaşabilecek fiyat yüksekliğinde başka bir şehrin olmaması da bu durumu açık bir şekilde göstermektedir.

Raporda Bodrum’dan sonra en yüksek fiyat seviyesine sahip olan şehirler ise Muğla ve İstanbul olarak görülmektedir. Muğla’daki fiyat yüksekliğinin sebebi, Muğla şehrinin hesaplanmasına Bodrum’daki daire fiyatlarının da katılması olarak görülebilir.

Muğla ve İstanbul şehirleri fiyat yüksekliklerine göre kıyaslandığında 1+1 ve 2+1 daire tiplerinde Muğla satılık daire fiyatlarının daha yüksek seviyede olduğu, bunun yanı sıra 3+1 ve 4+1 satılık daire fiyat seviyelerinde ise Muğla’nın İstanbul’a kıyasla daha yüksek fiyat seviyesine sahip olduğu görülmektedir.

Elbette ki yukarıda yer alan ve Flatfy internet sitesindeki veriler baz alınarak hazırlanmış olan rapordaki bu fiyat seviyelerinin o bölge ve şehirdeki bütün satılık daire ilanı fiyatlarının ortalaması olduğu unutulmamalıdır. Zira özellikle İstanbul ve Ankara gibi ülkemizin en büyük 2 şehrinde evler özelinde bakıldığında belki de yukarıda listenin en pahalı şehri olarak görülen Bodrum’dan çok daha yüksek fiyatlarda konutlar bulmak mümkündür.

Ancak fiyatların ortalama seviyesi rapor olarak hazırlandığı için ülkemizin en büyük 2’nci şehri olan Ankara satılık daire fiyatlarının en ucuzlar arasında yer aldığı görülmektedir.

Tabi ki burada yer alan veriler öncelikle bilgilendirme amaçlıdır ve bu verilere bakılarak yatırım amaçlı daire satın almak kişiler bir fikir edinebilir ve hangi şehirde yatırım amaçlı daire satın almanın daha verimli olabileceğine ilişkin bir çıkarımda bulunabilirler.

Flatfy internet sitesinde yer alan emlak ilan verileri kullanılarak oluşturulan raporlardan ikincisi ise yukarıda yer alan ve aylara göre karşılaştırmalı sütun grafiği şeklinde hazırlanan ortalama satılık daire fiyatları raporudur. Yukarıda 10 büyükşehre ilişkin verilere yer verilmiştir. Koyu turuncu sütun Şubat ayı verilerini, mavi sütun Ocak ayı verilerini ve açık turuncu sütun ise Aralık ayı ortalama satılık daire fiyatları verilerini göstermektedir.

Rapora göz attığımızda ilk olarak dikkat çeken noktanın tüm büyükşehirlerde Aralık ayından itibaren fiyatlarda genel bir düşüş meydana gelmesi olmuştur. Aralık ayından Ocak ayına gelindiğinde grafikte yer alan 10 büyükşehrin tamamına ilişkin satılık daire fiyatları seviyesinde bir düşüş yaşanmıştır. Ocak’tan Şubat’a ortaya çıkan fiyatlara bakıldığında ise İstanbul ve Kayseri’de fiyat seviyelerinin aynı kaldığı, bunun yanında sadece Ankara’da fiyat seviyesinin arttığı görülmekte iken, bunların dışında kalan diğer 7 şehirde ise ortalama satılık daire fiyatları seviyelerinde düşüş yaşanmıştır.

Aralık ayından Ocak ayına en büyük düşüş Bursa şehrinde gerçekleşmiştir. Ocak ayından Şubat ayına gelindiğinde ise en büyük düşüşün yaşandığı büyükşehrimizin ise İzmir olduğu görülmektedir.

Aralık’tan Ocak’a en az düşüş Adana ve Ankara’da yaşanmıştır. Diğer tüm şehirlerin fiyat seviyeleri Ocak’tan Şubat’a gelindiğinde azalmış veya aynı kalmış iken Ankara’nın fiyatlarının Ocak’tan Şubat’a gelindiğinden artmış olması ise ilgi çekici bir durum olarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Flatfy arama motoru dünyanın 30 farklı ülkesinde yayın yapmakta olan ve emlak ilanlarına ilişkin sonuçların alınabildiği yeni nesil bir internet sitesidir.

Flatfy internet sitesinin aranılan ilanı bulma mantığı yukarıda da kısaca bahsedildiği üzere oldukça basittir. Sadece aradığınız gayrimenkul tipini- ki bu aradığınız gayrimenkul tipi tarladan daireye her şey olabilir- ve bu gayrimenkulü aradığınız şehre ilişkin bilgileri siteye girmektir.

Ardından sizin sistemimize vermiş olduğunuz bu bilgiler ışığında Flatfy, tüm Türkiye çapında genel olarak yayın yapan tüm emlak ilan platformlarındaki ilanlar arasında tarama yapar ve sizin kriterlerinize uygun olan ilanları bulur.

Bu sayede, ayrı ayrı internet sitelerini gezmenize ve bu internet sitelerinde ilan bulmak için çok ayrıntılı kriterler sunmanıza gerek kalmayacaktır.

Sitemizin en önemli özelliği kullanıcılarımıza sunmuş olduğumuz kullanım kolaylığıdır. Flatfy ile arama yapmak için birbirinden ayrıntılı bilgileri girmenize gerek yoktur. Eğer daha detaylı bir arama yapmak istiyorsanız ilk aramanızdan sonra gelen ekran üzerinde üst arama çubuğunda aramanızı detaylandırmak istediğinize ilişkin çubuğa gelmeniz ve buradan daha detaylı arama yapmanız mümkündür.

Flatfy ile artık keyifli bir şekilde aradığınız gayrimenkulü bulabileceksiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol