kapat ikonu

Su satışında tavan fiyat açıklandı

Su fiyatlarına yapılan fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırlandığı açıklandı.

Su fiyatlarına gelen zamlardan sonra satışlarda fahiş zamları önlemek için yeni tarife hazırladıklarını belirten İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Akkaya, belirlenen rakamların üzerinde satışın yapılamayacağını vurguladı.
 
FAHİŞ ZAMLAR YAPILDI
 
İstanbul Sucular ve Meşrubatçılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, yaz aylarında döviz kurundaki spekülatif yükselişin ardından plastik su şişelerine zam geldiği iddiasıyla su fiyatlarına yüzde 60'a yakın zam yapıldığını anlattı. Akkaya, o dönemde de bir açıklama yaparak zamların gerçeği yansıtmadığını kaydettiklerini dile getirerek, araştırmalar sonucu çok fahiş zamlar yapıldığını söyledi.
 
TÜM KALEMLER HESAPLANDI, TARİFE 39 İLÇEYE GÖNDERİLDİ
 
Su ve ekmeğin tarifeye bağlı olduğunu kaydeden Akkaya, yeni tarifeyi belirlerken nakliyeyi, imalat maliyetini, dağıtımı yani tüm kalemlerin dikkate alındığına dikkati çekerek, tarifedeki zam oranının 3 yıl önceki tarifeye göre yüzde 21-25 arasında olduğuna değindi.
 
Akkaya, şu anda bu fiyatların imalatçıyı kurtaracak fiyatlar olduğunu öne sürerek, İstanbul'daki yakın membalarda bu fiyatların altında su satanların olduğunu ifade etti. Yeni tarifeyi çıkardıktan sonra önce İstanbul Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği'ne gönderdiklerini anlatan Akkaya, onların verdiği onay ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildiğini söyledi. Akkaya, tarifenin orada 15 gün kadar beklediğini, herhangi bir itiraz olmadan kabul edildiğini dile getirerek, şu anda 39 ilçe ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildiğini açıkladı.
 
DAMACANA SUYUN TABAN FİYATI 9 LİRA 50 KURUŞ
 
19 litre dönüşümlü polikarbon damacana suyun tavan fiyatının 9 lira 50 kuruş olarak belirlendiğini ifade eden Akkaya, 19 litre dönüşümsüz polikarbon damacana suyun ise en fazla 11 liraya satılabileceğini belirtti.
 
‘YÜKSEK FİYATLARI BİLDİRİN’ UYARISI
 
Yeni belirledikleri fiyatlarla üreticinin, dağıtıcının ya da herhangi bir bayinin zarar görmeyeceğine vurgu yapan Akkaya, 19 litrelik damacananın yaz aylarında 20 liraya kadar çıktığını, şu anda biraz düşse de yine de 14-15 liralara kadar satış yapıldığının altını çizdi.
 
Akkaya, belirlenen bu tarifelerin üzerinde satışın yapılamayacağını yineleyerek, vatandaştan tarifede yer alan rakamlardan daha yüksek tutar talep eden üreticilerin bildirilmesi noktasında uyarılarda bulundu.
 
Yeni tarifedeki su fiyatları şöyle:
 
"19 litre polikarbon damacana dönüşümsüz 11 lira, 19 litre polikarbon damacan dönüşümlü 9,5 lira, 5 litre pet su dönüşümsüz (4 adet) 12 lira, 10 litre pet su dönüşümsüz (2 adet) 12 lira, 0,33 litre pet su dönüşümsüz (24 adet) 12 lira, 1,5 litre pet su dönüşümsüz (12 adet) 12 lira, 0,33 litre cam şişe dönüşümsüz (12 adet) 17 lira, 0,5 litre pet su dönüşümsüz (24 adet) 12 lira, 180 cc bardak su (60 adet) 12 lira, 0,75 litre cam şişe dönüşümsüz (6 adet) 15 lira, 250 cc bardak su (40 adet) 11 lira, 200 cc bardak su (60 adet) 12 lira, 20 şişe dönüşümsüz maden suyu 13 lira, 300 cc bardak su (40 adet) 11 lira, 24 şişe dönüşümsüz maden suyu 15 lira."
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol