kapat ikonu

Star Rafinerisi açıldı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SOCAR Star Rafinerisi’nin açılışını gerçekleştirdi.

  • Gündem
  • 19 Ekim 2018 17:12
  • Son Güncelleme: 19 Ekim 2018 17:22
SOCAR Star Rafinerisi açılışı, İzmir Aliağa’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev tarafından gerçekleştirildi.
 
SOCAR Star Rafinerisi Açılış Töreni'nde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star Rafinerisi ile Azerbaycan'la kardeşlik ilişkilerinin stratejik boyutunun daha da güçlendiğini ifade etti.
 
 
‘’PETROL ÜRÜNLERİNDE DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK’’
 
Türkiye ile Azerbaycan'ın öncülüğünde hayata geçirilen her projenin, iki ülkenin de bölgesel güç olma vasfını tahkim ettiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu rafinerinin Türkiye'nin en büyük yerlileştirme projesi olduğunu, bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azaltılmasının hedeflendiğini anlattı.
 
‘’TÜRKİYE VE AZERBAYCAN OLMADAN HİÇBİR PROJE HEDEFİNE ULAŞAMAZ’’
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Azerbaycan'ın bölgenin güvenliği ve istikrarı konusunda olmazsa olmaz aktörleri olduğunu herkes tarafından kabul edilmeye başlanan bir gerçek olduğunu dile getirerek, bu iki ülkenin içinde yer almadığı, rıza göstermediği, destek vermediği hiçbir projenin hedefine ulaşamayacağını söyledi.
 
Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarına yönelik tek taraflı oldubittiler gibi başarısızlığa mahkûm girişimlerden üzüntü duyduğunu hatırlattı.
 
 
‘’KARDEŞLERİMİZİ YOK SAYANLARIN BAŞARI ŞANSI YOK’’
 
Bu tür dayatmalara karşı cevabın sahada ve diplomatik alanda en güçlü şekilde verileceğini söyleyen Erdoğan, Türkiye ve kardeş olduğu ülkeleri yok sayan teşebbüslerin başarı şansı olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini bitirirken, uluslararası toplumun Karabağ meselesi başta olmak üzere dünyada ortaya çıkan haksızlıklara ‘’dur’’ demesi gerektiğini söyledi.
 
‘’TÜRKİYE’NİN DÜNYA ÇAPINDA SÖZ SAHİBİ OLMASI BİZİ SEVİNDİRİYOR’’
 
Türkiye’nin Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği sayesinde dünya çapında büyük bir güce ulaştığının altını çizen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise Türkiye’nin dünya çapında söz sahibi olduğunu ve bunun da kendilerini çok sevindirdiğini anlatarak, ‘’Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür.’’ açıklamasında bulundu.
 
 
REEL SEKTÖRÜN TEK NOKTAYA YAPTIĞI EN BÜYÜK PROJE
 
Azerbaycan devlet petrol şirketi SOCAR'ın iştirakı SOCAR Türkiye tarafından Aliağa'da 6,3 milyar dolara SOCAR Star Rafinerisi inşa edildi. Rafineri reel sektörün yatırımla tek noktaya yaptığı en büyük proje olma özelliğini taşıyor.
 
Petkim Rüzgâr Enerjisi Santrali, Petlim Konteyner Limanı ve Aliağa Genel Müdürlük binası açılışı için gerçekleştirilen törende konuşan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, bu dev yatırımın Türkiye ve Azerbaycan arasında yaşanan kardeşlik tarihinde önemli bir yerinin bulunduğunu vurguladı.
 
‘’TÜRKİYE’NİN GÜCÜ BİZİM GÜCÜMÜZDÜR’’
 
Aliyev, iki ülke arasındaki ilişkinin en yüksek seviyede bulunduğunu ve bunun da asırlar boyu birlikte olan insanlar için doğal olduğunu aktararak, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği sayesinde dünya çapında büyük bir güce ulaştığını söyledi. Türkiye’nin dünya çapında söz sahibi olmasının kendilerini de çok sevindirdiğini ifade eden Aliyev, ‘’Türkiye'nin gücü bizim gücümüzdür.’’ sözünü yineledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol