kapat ikonu

Staj Yapan Anneler Erken Emekli Olacaklar

Çalışan annelerin emeklilik konusunda desteklenmesi için üçlü bir sistem uygulanacak. Çalışmalar kadınlara erken emeklilik fırsatı sunmaya başladı.

Çalışan annelerin emeklilik konusunda desteklenmesi için üçlü bir sistem uygulanacak. Çalışmalar kadınlara erken emeklilik fırsatı sunmaya başladı.
 
Türkiye şartlarında emekli olabilmek için bazı kriterleri yerine getirebilmek gerekiyor. sigorta prim ödemeleri, prim gün sayısı ve daha pek çok şartı tam anlamıyla sağlanmasının ardından emekli olabilecekleri biliniyor. Erken emeklilik ise pek çok kişinin hayalini kurduğu durumların başında geliyor.
 
SGK tarafından son dönemlerde kadınların çalışma hayatında desteklenmesi için bazı çalışmaların yapılmasına karar verildi. 3 farklı sistem üzerinden en çok dikkat çekeni doğum borçlanması olarak yer alıyor. Bir kadının sigortalı olarak çalışmaya başlamasının ardından dünyaya getirdiği çocuklar için emekliliğini geri çekebiliyor. Bu süreçte 3 çocuk sahibi bir kadın 6 yıl daha erken emekli olabiliyor.
 
Ancak yeni bir düzenleme sonrasında bazı noktalarda erken emeklilik için son derece önemli bir durum olarak ifade ediliyor. Normalde staj ve çıraklık emekliliğe etki etmezken yapılan değerlendirmelerin ardından kadınlar için bu süreler erken emeklilik sağlayan detaylar arasında yer alabilecek. Bu sayede kadınlar emeklilik sürecinde sürekli desteklenecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol