kapat ikonu

Staj ve Öğrencilik Ücretleri Hakkında Açıklama

Bir süredir meslek lisesi öğrencilerinin staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilik süresine etki edeceği yönündeki iddialar karşısında SGK bir açıklama yaptı.

Bir süredir meslek lisesi öğrencilerinin staj ve öğrencilik sürelerinin emeklilik süresine etki edeceği yönündeki iddialar karşısında SGK bir açıklama yaptı.
 
Meslek liseleri tarafından staj zorunlu bir durum olarak ifade edilirken son günlerde çeşitli haber kaynaklarında staj sürelerinin ve öğrencilik sürelerinin emeklilikten düşürüleceğine yönelik ciddi iddialar ortaya atılmıştı. Bu durum kısa sürede ilgili kişilerin heyecanlanmasına ve durumu gerçek kabul etmesine sebep oldu.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu bugün yaptığı yazılı açıklamalarla birlikte emeklilik süresinden düşecek zamanlama haberleri konusunda yalanlama getirdi. Yazılı olarak gerçekleştirdiği açıklamalarda staj öğrencilerinin staj süreleri ve öğrencilik sürelerinin emeklilik sistemlerinde de geçerli olmasının mümkün olmadığı ve böyle bir çalışmanın yapılmadığı altı çizilerek dile getirildi.
 
Staj öğrencileri için yapılan düzenlemeler çerçevesinde meslek hastalığı ve iş kazası gibi ciddi durumların sigorta kapsamına alınması gerektiği konusunda önemli çalışmaların yapıldığı açıklandı. Bunun dışında emeklilik kişilerin iş hayatına sigortalı bir şekilde başladıktan sonra staj sonrasında geçerli olacağı ve ilerleme kaydedeceği ifade edildi. bir süredir gündeme gelen konuya böylece açıklık getirilmiş oldu
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol