kapat ikonu

SSK ve Bağkur emeklilerine zam açıklaması

Memur emeklilerinin zam oranlarının açıklanmasının ardından gözler SSK ve Bağkur emeklilerine çevrildi.

Memur emeklilerinin zam oranlarının açıklanmasının ardından gözler SSK ve Bağkur emeklilerine çevrildi.
 
Son dönemlerde memurlar ve memur emeklileri için yapılan pazarlığın ardından zam oranlarının toplu sözleşme ile belirlendiği açıklandı. Yapılan pazarlıklar sonrasında ocak ayında memur emeklilerinin yüzde 4 oranında bir zam almaları bekleniyor. Süreç bu şekilde devam ederken enflasyon tahminleri de merkez bankası tarafından çeşitli anketler sonrasında yapılmaya başlandı. 6 aylık enflasyon oranlarının zam oranlarını yeniden şekillendirebileceği öğrenildi. Bu durumda memur emeklilerinin yeniden maaşlarına zam alabilecekleri öğrenildi.
 
Emekliler için belirlenen zam oranları konusunda SSK ve Bağkur emeklilerinin merakla beklediği tahminlerde yayınlanmaya başladı. Buna göre SSK ve Bağkur emeklilerinin altı aylık enflasyon tahminlerinin ardından zamlı maaşlarının belirlenmesi bekleniyor. Bunun için Merkez Bankası tarafından yapılan tahminler sonrasında iki farklı seçenek belirlendi. İlk tahminlerde enflasyon oranının yüzde 8.7 olabileceği yönünde ifade edildi. Bu tahminlerin tutması halinde emeklilere ocak ayında yüzde 2.65 oranında bir zam verilecek.
 
Ardından yapılan yeni anketler ve tahminler sonrasında bu oranın tekrar yükseltildiği açıklandı. Yapılan yeni tahminler çerçevesinde enflasyon hedefleri yüzde 9.46 olarak belirlendi. Tahminlerin bu yönde çıkması halinde ocak ayı zammının yüzde 3.37 olması bekleniyor. Kesin sonuçların yıl sonuna doğru belli olması ve duruma göre maaşlara yansıtılması beklenenler arasında yerini alıyor. Bu süreç içerisinde maaşların ne kadar yükseleceği merak konusu oldu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol