kapat ikonu

Spekülatörlerin soğandaki fiyat oyunu yetkililerce bozuldu

Akbaş, spekülatörlerin kuru soğandaki fiyat artırma oyununun yetkililer tarafından bozulduğunu açıkladı.

Spekülatörlerin kuru soğandaki fiyat artırma oyununun yetkililerce bozulduğunu öne süren Türkiye Haller Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Faruk Akbaş, bir hafta içinde 4 Türk lirasına kadar çıkan kuru soğan fiyatının, bu hafta tekrar 2 Türk lirası seviyesine indiğini ve şu andaki fiyatların makul olduğunu savundu.
 
YETKİLİLERİN MÜDAHALESİ PİYASAYI RAHATLATTI
 
Akbaş, geçtiğimiz hafta içerisinde spekülatörlerin panik havası yaratarak soğan fiyatlarını aniden yükseltme girişiminde bulunduğunu hatırlatarak, ülke genelinde kuru soğan fiyatının bir anda iki kat yükselip 4 Türk lirası seviyesine ulaştığını belirtti. Yetkililerin artan fahiş fiyata müdahale ettiğini aktaran Akbaş, piyasanın bu hamlenin ardından rahatladığı iddiasında bulundu.
 
SOĞAN FİYATI 1-1,5 TÜRK LİRASI ARASINDA OLUŞTU
 
Akbaş, sofraların olmazsa olmazlarının başında soğanın geldiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin kendine yetebilecek temel gıda ürünlerini yetiştirebilecek potansiyele sahip olduğunu vurguladı. Türkiye'ye yetecek kadar soğanın depolarda bulunduğuna işaret eden Akbaş, sekizinci ayda kışlık soğanın hasadının yapıldığını, bu yıl da hasat sezonu geçtikten sonra her yıl olduğu gibi soğanların depoya alındığı bilgisini paylaştı. Hasat sonrası soğan piyasasında fiyatın 1-1,5 Türk lirası arasında oluştuğunu anımsatan Akbaş, bunun mevsim şartlarına göre geçerli piyasa fiyatı olduğunu dile getirdi.
 
SPEKÜLATÖRLER ANORMAL BİR ŞEKİLDE SOĞAN FİYATINI ARTIRDI
 
Akbaş, daha sonra bazı spekülatörler tarafından soğanın bu yıl yetmeyeceği, az olduğu haberlerinin yayıldığını bildirerek, bunun üstüne soğan fiyatlarında anormal bir şekilde artış yaşandığını kaydetti. Yeni mahsul soğanın çıkacağı üçüncü, dördüncü aylara kadar Türkiye’ye yetecek kadar soğanın bulunduğunu altını çizen Akbaş, spekülatörlerin oyunları sebebiyle geçen hafta soğanın fiyatının 4 Türk lirasına kadar çıktığını söyledi. Daha önce de bunun spekülasyon olduğunu bildirdiklerini söyleyen Akbaş, kuru soğandaki fiyat artırma oyununun yetkililer tarafından bozulduğunu duyurdu.
 
SOĞAN FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENMİYOR
 
Akbaş, bir hafta içinde 4 Türk lirasına kadar çıkan kuru soğanın fiyatının bu hafta tekrar 2 Türk lirasına kadar indiğini ifade ederek, şu andaki fiyatın makul olduğunu yineledi. Akbaş, tahminlere göre soğan piyasasının 1,5-2 Türk lirası civarında devam edeceği bilgisini paylaşarak, bu aşamadan sonra soğan fiyatlarında artık bir artışın beklenmediğini anlattı.
 
KİMSENİN VATANDAŞIN EKMEĞİYLE OYNAMAYA HAKKI YOK
 
Yüklü miktarda stok yapanların oynamak istediği oyunun yetkililer tarafından fark edilerek vatandaşın mağdur edilmesinin önüne geçildiğini ileri süren Akbaş, Türkiye'de kimsenin vatandaşın ekmeğiyle oynamaya hakkı olmadığını vurgulayarak, piyasanın düzelmesinde emeği geçen yetkililere teşekkürlerini iletti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol