kapat ikonu

Spekülatif ataklar püskürtüldü

Hazine Bakanı Albayrak, ağustos ayı ile birlikte başlayan spekülatif atakların bertaraf edilip püskürtüldüğünü söyledi.

  • Gündem
  • 08 Kasım 2018 13:49
  • Son Güncelleme: 08 Kasım 2018 13:57
Bursa'da iş dünyası temsilcileriyle buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin ağustos ayı ile birlikte geniş kapsamlı spekülatif bir atakla karşı karşıya kaldığını öne sürerek, yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği hızlı, güçlü aktif karar alma mekanizmaları sayesinde koordinasyonla çok hızlı refleksler ile birlikte bu sürecin birçoğunun bertaraf edilip püskürtüldüğünü açıkladı.
 
KUR FİYATLANMASI ENFLASYONLA MÜCADELEYİ ÖNEMLİ HÂLE GETİRDİ
 
Albayrak, bu atakların ekonomideki etkilerinin teker teker yok edildiğinden bahsederek, güçlü sonuçlar alınacağını ifade etti. İki temel alana odaklandıklarını belirten Bakan Albayrak, mücadele alanının başında enflasyonun olduğunu anımsatarak, kur fiyatlamasının enflasyonla mücadeleyi daha önemli hâle getirdiğini vurguladı.
 
"FİYATLAMA NORMALE İNMELİ"
 
Eylül ayında fiyatlardaki anomalite eylül ayı enflasyon raporunun incelendiğinde bir çok sektörün dolar kurunu 8 Türk lirasından hesaplayarak fiyatlama oluşturduğu iddiasında bulunan Albayrak, o dönemin artık geride kaldığını, fiyatlama davranışlarının normale inmesi gerektiğine değinerek, enflasyonda trendin tersine hissedilmesi için çalışmaların sürdüğünü aktardı.
 
BÜTÇE DİSİPLİNİ KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLÜYOR
 
Türkiye’nin bugün ağustos veya eylül ayına göre çok daha iyi durumda olduğu ileri süren Albayrak, reel sektöre de iş düştüğünü dile getirdi. Birkaç aylık fırsatçı fiyatlama davranışlarının geride kaldığını söyleyen Albayrak, sorumlu davranışların atılmasının beklendiğini ifade etti. Yakın zaman önce ÖTV ve KDV adımlarının atıldığından da bahseden Albayrak, güçlü bütçe disiplininin kararlılıkla sürdürüldüğünü belirtti.
 
ENFLASYONDA DAHA OLUMLU SONUÇLAR GÖRÜLECEK
 
Enflasyonda kasım ve aralık aylarında çok daha olumlu sonuçlar görüleceğini öne süren Albayrak, ağustos, eylül, ekim rakamlarına bakıldığında, ilk gelen tahminlerin 40 milyar doların altına doğru inmeye başladığını açıkladı.
 
‘’DETAYINI VERMEYEYİM AMA İSTİKAMET ÇOK GÜÇLÜ’’
 
Albayrak, sene sonu rakamların eğer bu istikamette gitmesi hâlinde cari dengenin çok daha büyük bir sürprize gebe olduğundan bahsetti. ‘’Detayını vermeyeyim ama istikamet çok güçlü’’ tarzında konuşan Albayrak, bunun da çok iyi ve olumlu yönde seyrettiğini vurguladı.
 
‘’TÜRKİYE HER SALDIRIDAN GÜÇLENEREK ÇIKTI’’
 
Albayrak, cari açıkta düşüş trendinin böyle devam etmesi durumunda sene sonunda sürpriz rakamların görülebileceğine dikkati çekerek, Türkiye’nin yaşadığı her saldırıdan güçlenerek çıktığını ve kimsenin piyasadaki pozitif havayı bozamayacağını duyurdu.
 
"EKİMDE DENGELENME SÜRECİ BAŞLADI"
 
Spekülatif atakların likidite sorununa yol açmaması için ciddi tedbirler alındığını anımsatan Albayrak, piyasaları rahatlatmak için nakit akışında sorun olmaması adına ciddi önlemlerin hayata geçirildiğine işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol