kapat ikonu

Spekülasyon ve fahiş fiyatlama yapanlara izin yok

Tanzim satış noktalarındaki fiyatlarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Albayrak, bu fiyatların yayılmaya başladığını tüm Türkiye’de görüleceğini vurgulayarak, spekülasyon yapmak isteyen, fahiş kâr, fahiş fiyatlama yapmak isteyenlere izin

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek için Üsküdar'da kurulan tanzim satış noktasını gezen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen hafta içerisinde Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimatın ardından kısa, orta ve uzun vadeli çok net ve kararlı tedbirler aldıklarını anımsatarak, belirtilen tedbirlerden öncelikli ve kısa vadeli olan tanzim satış noktalarının, başta büyükşehir belediyelerinden İstanbul ve Ankara olmak üzere 80 noktada çok yoğun ve hummalı bir çalışmaların ardından hizmete konulduğunu bildirdi.
 
Devlet manipülasyonları yapanlara karşı gereğini yapar
 
Söz konusu ürünleri doğrudan üreticiden alınmak suretiyle hiçbir kâr marjı konmadan, hızlı bir organizasyonla, gayet uygun ve makul fiyatlarla vatandaşa satıldığını hatırlatan Albayrak, geçen hafta denetime giden yetkililerin bazı hâllerde saldırıya uğradığını dile getirerek, buna izin vermeyeceklerini belirtti. Albayrak, hiç kimsenin vatandaşın sofrası, gıdası, boğazı, cebiyle oynayamayacağını vurgulayarak, devletin gerekli her türlü tedbiri alacağını belirtti. 3-5 gün içerisinde örgütlendikten sonra bu noktalara kadar geldiklerine işaret eden Albayrak, taptaze en kaliteli ürünü, en uygun maliyetli bir şekilde vatandaşın beğenisine sunduklarını kaydederek, devletin gerekirse bu manipülasyonları yapanlara karşı gereğini yapacağını kaydetti.
 
Orta ve uzun vadeli hedefler arasında seracılık da var
 
Önümüzdeki günler içinde yapılandırmayı daha da güçlü hâle getireceklerine dikkati çeken Albayrak, tanzim satış noktalarının ve satılan ürünlerin sayısını yükseltmek adına bu ekosistemi genişleteceklerinin sinyalini vererek, orta ve uzun vadeli hedefler arasında seracılığın da olduğunu ilan etti. Albayrak, seracılıkla ilgili geçen cuma günü açıklanan paketle beraber artık sera kapasitesini misli misli yükseltecek altyapı yatırımlarını başlatacaklarını anlatarak, nisan ve mayıs ayından sonra fiziki inşaatlara da başlayarak önümüzdeki kış, bir daha seracılık üzerinden fiyatlarla oynamaya çalışanlara asla müsaade etmeyeceklerini bildirdi.
 
Marketler de tanzim noktalarında satılan ürünleri eş değer seviyelere indirecek
 
İstanbul'daki tanzim satış noktalarına yoğun talebin yanında vatandaşın memnuniyetinin de olduğunu iddia eden Albayrak, karşılaşılan aksaklıkların en kısa süre içerisinde giderileceğinin sözünü vererek, marketlerde de bugün fiyatlara bakıldığında, tanzim satış noktalarına doğru hızla bir kayma yaşandığını öne sürdü. Bunu yakından da takip ettiklerini anımsatan Albayrak, marketlerin sattığı ürünlerin fiyatlarını tanzim noktalarıyla eş değer hâle getireceklerine inandığını söyledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol