kapat ikonu

S&P'den değişim beklenmiyor

Standard & Poor's tarafından yarın açıklanacak olan Türkiye değerlendirmesinde, "B+" olan kredi notu ve "durağan" olan not görünümünde değişiklik beklenmiyor.

  • Piyasalar
  • 14 Şubat 2019 20:30
  • Son Güncelleme: 14 Şubat 2019 20:41
Gazetecilere açıklamalarda bulunan İş Portföy Başekonomisti Nilüfer Sezgin, S&P'nin kredi notunda ve görünümünde bir değişikliğe gitmesini beklemediklerini ifade ederek, S&P'nin bir önceki kredi açıklamasını yaptığı ağustos ayındaki değerlendirmesinde, bankacılık sisteminde tahsili gecikmiş alacak oranının çift hanelere çıkabileceği uyarısında bulunduğunu hatırlatarak, Türkiye'de sermaye kontrolü uygulanma ihtimaline yönelik beklenti ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının para politikasında gereken sıkılığı temin etmekten çekineceği uyarılarının da söz konusu değerlendirmede yer aldığını bildirdi.
 
Yapısal açık hâlâ yüksek
 
Bu endişelerin gerçekleşmediğini, bankacılık sisteminin bu süreci daha yönetilebilir noktaya getirdiğini dile getiren Sezgin, ekonomi yönetiminin serbest piyasa koşullarını bozmayacak bir biçimde tedbir aldığını ve Merkez Bankasının eylül ayındaki sert faiz artırımının ardından uzun süre sıkı duruşun korunduğunu belirterek, tüm bu gelişmelerin S&P'nin beklediğinden daha olumlu gelişen alanlar olarak gördüklerini kaydetti. Sezgin, cari açığın düşmesi ve ekonomideki daralmanın da şimdilik beklenenlere yakın seyrettiğini anımsatarak, cari dengenin iyileşmesinin normal şartlarda kredi notuna olumlu yansıyabileceğini, fakat iyileşmenin yapısal olmadığını söyledi. Sezgin, döngüsel faktörlerden kaynaklandığını öne sürerek, bunun da yapısal açığın hâlâ yüksek olduğunu düşündürdüğü için kredi notuna pozitif yansıma ihtimalinin düşük olacağını savundu.
 
Ekonomi programı şimdiye dek olumlu sonuç verdi
 
Dış finansman ihtiyacının karşılanmasına yönelik S&P'nin öngörülerinin ılımlı olduğunu ve bu senaryonun gerçekleştiğini vurgulayan Sezgin, S&P'nin hükûmetin başarılı bir ekonomi programını devreye sokarak güven ortamını hazırlaması, dış finansman akışını sağlaması ve enflasyonu kontrol altına alması durumunda not artırımına gidebileceğini ileri sürerek, ekonomi programının şimdiye dek olumlu sonuç verdiğini iddia etti.
 
Enflasyon hâlâ kontrol altına alınmadı
 
Faizlerin düşmesinin ve bankacılık sisteminde sistemik bir şokun önüne geçilmesinin olumlu somut sonuçlar doğurduğunu, fakat enflasyonun hâlâ kontrol altına alınmadığını ve enflasyonla mücadelede uygulanan bazı stratejilerin uluslararası kuruluşlar tarafından eleştirilmesinin yüksek ihtimal olduğuna işaret eden Sezgin, kredi derecelendirme kuruluşlarının geriden geldiği için ekonomi programının tam anlamıyla istenen sonucu vermesi ve seçimin de atlatılmasının arkasından kredi notu ve görünümünün olumluya döneceğini aktardı.
 
Sezgin’in ardından kısa bir konuşma yapan AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi ise yarın açıklanması beklenen S&P kararında herhangi bir değişiklik beklemediklerini vurguladı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol