kapat ikonu

S&P, Türkiye’nin beklediği haberi açıkladı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P, Türkiye’nin kredi notunu korumayı tercih ederken, not görünümünü “durağan”’dan “negatif” seviyesine indirdi.

Standard&Poor’s Türkiye’nin kredi notunu yerli para cinsinden “BB+”, yabancı para cinsinden ise “BB” seviyesinde tuttu. Durağan olan not görünümünün ise negatife indirildiğini belirtti.

Açıklamada ayrıca Türkiye ekonomisinin 2016 yılı ikinci çeyreğinde 1,8 oranında daraldığı kaydedildi. Geçen yıl ekonominin yaklaşık yüzde 2 büyüdüğü ve bu büyümenin 2017 yılında yüzde 2,4 olacağının tahmin edildiği açıklandı.

S&P’den yapılan açıklamaya göre, gerçekleştirilen para politikasının enflasyon ve kur baskılarına karşı yeteri kadar cevap veremediği, enflasyon ve kur baskılarına yönelik devam eden süreçte bankaların finansman gücünün zayıfladığı ve bunun da Türkiye büyümesine olumsuz yönde zarar verdiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada yer alan bir diğer önemli husus ise 2017-2020 yılları arasında Türkiye’nin büyüme açığının yüzde 4,3 seviyelerinde olacağı ifade edildi. Türkiye ekonomisinin 2017 yılında yüzde 3,2 seviyesinde büyümesi bekleniyor.

S&P kararının ardından doların tepkisi nasıl oldu?

S&P’nin kararı sonrasında bir süre durağan seviyede olan Dolar kuru, ilerleyen saatlerde 3.8730 TL seviyelerine kadar artış gösterdi. Karar öncesinde dolar 3.86 seviyelerinde ilerliyordu.

Fitch, Türkiye ile ilgili kredi notu değerlendirmesini en son 4 Kasım 2016 tarihinde yapmıştı. O tarihten bu yana Türk Lirasının dolar karşısında yüzde 18 değer kaybettiğinin vurgulandığı açıklamada, aynı süre zarfında Türk Lirasının Euro karşısında yüzde 15 gerilediği belirtildi.

Açıklamada, Türkiye'nin 2017 yılındaki yabancı rezervlerinin ise yaklaşık 35 milyar dolar olacağı kaydedildi. Bankaların sermaye açısından sıkıntı çekmeyeceğine vurgu yapılırken, bankaların başarılı bir şekilde denetlenmeye devam edilmesi gerektiği belirtildi.

Türkiye’nin ekonomik büyüme oranının beklenenden aksine ilerlemesi halinde ise ülkenin kredi notunun düşürüleceği söylendi. Açıklama sonrasında Dolar 3,8628 seviyesine gerilerken, daha sonra 3,8727’ye yükseldi ve bu seviyede ilerlemeyi sürdürdü.

Türkiye ekonomisinin şimdilik tehlikeli boyutta olmadığının belirtildiği açıklamada, ilerleyen dönemler için tehlike arz edebileceği vurgulandı. Açıklama sonrasında olumsuz gelişmeler görülmemesi üzerine dolar ve euro kuru normal seyrini sürdürmeye devam etti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol