kapat ikonu

Soya üretimi ile yem ithalatında 1 milyar dolar cepte kalacak

Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Kinay, soya üretimi konusunda yapılacak çalışmalarla yem ithalatında 1 milyar dolarlık tasarruf sağlanacağının hedeflendiğini bildirdi.

  • Sektörel
  • 20 Kasım 2018 17:23
  • Son Güncelleme: 20 Kasım 2018 17:40
40 yıllık tecrübeyle 10 fabrikada yılda 1 milyon tonun üzerinde yem üretimi gerçekleştiren bir kuruluş olduklarını belirten Tarım Kredi Yem AŞ Genel Müdürü Hasan Fehmi Kinay, Türkiye geneline yayılmış bin 625 kooperatif aracılığıyla da yaklaşık 195 bin çiftçiye satış yaptıklarını açıkladı.
 
Kinay, Türkiye'de yem sektörünün hayvancılıkta sürdürülebilir verimlilik bakımından stratejik öneme sahip olduğunu öne sürerek, yemin özellikle süt üretimini en çok ilgilendiren çiftçinin en önemli girdi maliyetleri arasında bulunduğuna işaret etti.
 
YEM OLMADIĞI ZAMAN VERİM DÜŞÜYOR
 
Yemi gıda güvenliğinin ilk halkası olarak gördüklerini beyan eden Kinay, yem olmadığı zaman ya da sadece kaba yem ile beslendikleri zaman hayvanların et ve süt verimlerinin düştüğünü ileri sürdü. Kinay, 30 litre süt alınacağı yerde 17 litre süt alındığından bahsederek verimliliğin artması için yemin öneminin altını çizdi.
 
Kinay, Türkiye'deki coğrafi koşullar sebebiyle çok fazla üretilemeyen yüksek protein içeren küspe yemlerinin ABD ve Ukrayna gibi ülkelerden ithal edilmek zorunda kalındığını dile getirerek, bu çerçevede soya üzerine çalışmaların sürdüğünü anlattı.
 
TÜRKİYE’DE SADECE 150 BİN TON SOYA ÜRETİLDİ
 
Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu soya küspesi ihtiyacının yıllık yaklaşık 3 milyon ton olduğunu vurgulayan Kinay, buna karşılık Türkiye'de sadece 150 bin ton soyanın üretildiğini, Tarım Kredi Yem'in geçmişteki tercihlerinin dışına çıkarak ilk kez sözleşmeli soya ekimi gerçekleştirdiklerini ve 2 bin ton civarında soya alımını taahhüt ettiklerini ifade etti.
 
TÜRKİYE, İHTİYAÇ DUYDUĞU ÜRÜNLERİ SUDAN’DA YETİŞTİRECEK
 
Kinay, soya küspesi ithalatının büyük ölçüde Sudan'dan yapılması yönünde çalışmaların sürdüğünü duyurarak, soyanın kardeş ülke olan Sudan'dan temin etmek için ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Geçtiğimiz aylarda da bakanlarla birlikte Sudan çıkarması yaptıklarını hatırlatan Kinay, Sudan'da alternatif tarımla ilgili arazi geliştirme, tarım sektöründe Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu bazı ürünlerin Sudan topraklarında yetiştirilerek ithalatın oradan karşılanması için temel stratejik çalışmaların devam ettiğini duyurdu.
 
ÇALIŞMALAR İSLAM DÜNYASINDAKİ İLİŞKİLERİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAYACAK
 
Kinay, Amerika'dan yapılan soya ithalatı yerine Sudan'da soya üretimini yaygınlaştırmayı düşündüklerini ifade ederek, soya üretimi konusunda Sudan'ın iklim koşullarının çok uygun olduğunu, çalışmaların İslam dünyasındaki ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağlayacağını aktardı.
 
İHRACATTA 1 MİLYAR DOLAR TASARRUF SAĞLANILACAK
 
Türkiye'de uygun bölgelerde soya üretiminin yaygınlaşması için çalışmaların yürütüldüğüne dikkati çeken Kinay, Türkiye'nin soya ihtiyacının büyük ölçüde Sudan üzerinden karşılanması hâlinde yem ithalatında 1 milyar dolar tasarruf sağlanılacağını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol