kapat ikonu

Sosyal medya diline düzenleme: "Web" yerine "örümcek"

Başbakan Binali Yıldırım'ın sosyal medyada kullanılan dili eleştirmesinin üzerine BTK ve TDK harekete geçti. "Özenli Türkçe Çalışma Grubu" oluşturuldu. "CD" yerine "yoğun teker", "web" yerine "örümcek" denmesi gündeme getirildi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın sosyal medya diline yönelik tepkisi sonrasında ilgili kurumlar harekete geçti. "CD" yerine "yoğunteker", "web" yerine "örümcek ağı" kelimeleri önerildi.
 
Milliyet'te yer alan habere göre, Başbakan Binali Yıldırım'ın, sosyal medyada gençler arasında yaygınlaşan kısaltma, yabancı kelime ve bozuk cümle kullanımına dikkat çekerek, "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe'den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur' deme zamanı gelmiştir" uyarısı sonrası, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türk Dil Kurumu (TDK) ile işbirliği halinde bu konuda çalışma yapmaya hazırlanırken, Türkiye Bilişim Derneği (TBD) de bünyesinde 'Özenli Türkçe Çalışma Grubu' oluşturdu.
 
Kısa süre önce 15 bin bilişim ve teknoloji terimini Türkçe'leştiren sözlük hazırlayan Türkiye Bilişim Derneği'nin 'Özenli Türkçe Çalışma Grubu', bu konudaki çalışmalarını yoğunlaştıracak. Çalışma grubu, sosyal medyadan dile yerleşen yabancı terimler için de Türkçe karşılıklar önerecek. Dernek, bu yeni kelimelerin gençler arasında yaygınlaşması için de çalışma yapacak. TBD, okullarda, seminerlerde, çalıştaylarda Türkçe bilişim terimlerinin tanıtılması ve kullanımının özendirilmesi için girişimlerde bulunacak.
 
TBD'nin hazırladığı sözlükte, "Ok" yerine "Tamam, "sound" yerine "ses", "battery" yerine "pil", "CD" yerine "yoğunteker", "web" yerine "örümcek ağı", "window" yerine "pencere", "zoom" yerine "yakınlaştırmak", "network" yerine "ağ", "nickname" yerine "takma ad" kelimelerinin kullanılması öneriliyor.
Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol