kapat ikonu

Sosyal konut projesine rekor başvuru! Bakın kaç kişi başvurdu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, sosyal konut projesine başvurunun 70 bini aştığını söyledi.

  • Emlak
  • 12 Mart 2019 18:13

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 50 bin konutluk sosyal proje başlattıklarını belirterek, yapılan rekor başvurunun rakamlarını açıkladı.

"Başvurular 70 bini aştı"

Bakan Kurum; proje kapsamında ilk etapta 67 ile uygulamaya çıktıklarını, dün akşam itibarıyla başvuruların 70 bini aştığını, sosyal konut projesinde kararlı bir şekilde ilerleyeceklerini söyledi.

"250 bin konut inşa edilecek"

2+1'lerin 388 lira taksitle verildiğini dile getiren Bakan Kurum, vadelerin 20 yıla kadar vardığını, 2023 yılı hedefleri çerçevesinde 250 bin sosyal konut inşa edileceğini belirtti.

“150 yılı planlayacağız”

Bakan Kurum, "Bundan sonraki süreçte de köklü bir imar kanunu hazırlamak üzere nisanda parsel bazındaki imar plan değişikliklerini durduracak, genel ada bazlı projelerin önünü açacak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 11 maddelik manifesto çerçevesinde artık şehirlerimizin 150 yılını planlayacağız” dedi.

“164 milyon liralık gayrimenkul satıldı”

Yabancıya mülk edinmeyle alakalı düzenleme yaptıklarını anımsatan Bakan Kurum; “Fiyatları Avrupa'yla eş değer ülkelerle aynı seviyeye getirdiklerini, bugüne kadar da vatandaşlık edinme suretiyle bir milyar 164 milyon liralık gayrimenkul satıldı. Bu da sektörümüz adına önemli bir gelişme. O gayrimenkul satışını iyi yönetebilmek adına da Tapu, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ajansı ile koordine halinde 12 ülkede ofis açıyoruz” ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol