kapat ikonu

Sosyal konut projesine başvuru şartları ne kadar? İşte taksit fiyatları

Başvuru rekoru kıran sosyal konut projesinin şartları ne? Gerekli şartlar ne? Kaç yıl taksit ve kaç TL taksit imkanı var?

  • Emlak
  • 12 Mart 2019 18:33

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan düşük fiyatlı sosyal konut projesinin nerelerde yapılacağı ve ücretinin ne kadar olacağı merak konusu oldu. Açıklamaya göre; 50 bin konut üretilecek ve fiyatları 116 bin ile 399 bin lira arasında değişecek.

Ödeme süresi ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan; bu yıl 67 şehirde 140 proje ile 50 bin yeni sosyal konutun ihalesini gerçekleştireceklerini, bu konutların 75 metrekare ile 128 metrekare arasında inşa edileceğini, fiyatlarının da 116 bin lira ile 399 bin lira arasında değişeceğini, alt gelir grubuna yönelik olan dairelerin taksitlerinin 388 liradan başlayacağını, ödeme süresinin 20 yıl olacağını söyledi.

Emlak Bankası yeniden açılıyor

Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın tekrar hayata geçirileceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan; prosedürün tamamlandığını, Emlak Bankası'nın hikayesinin bir anlamda Türkiye'nin de hikayesi olduğunu belirtti.

Başvurular 19 Nisan’a kadar alınacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da; başvuru sürecinin 19 Nisan'a kadar süreceğini, 6 Mart itibarıyla başvuruların alındığını, 45 günlük sürenin olduğunu, 50 bin konut için talepleri 19 Nisan'a kadar alacaklarını, bu taleplerin içinde alt gelir grubu, orta gelir grubu, şehit aileleri, gazilere ve emeklilere yönelik kontenjanlar olacağını söyledi.

Başvuru ücretleri ne kadar? Şartları ne?

Sosyal konu projesinden ev alacakların en az bir yıl o il sınırları içinde otuyor olması gerektiğini dile getiren Bakan Kurum; 2+1 konutlar için 25 yaşını doldurma şartı arandığını, 3+1 için de 18 yaşının doldurulması gerektiğini, 2+1 konutlar için 500 lira, 3+1 konutlar için de 1.000 lira başvuru ücreti alacaklarını belirtti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol