kapat ikonu

Sosyal Güvenlik Kurumundan Hastalara Müjde!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir süredir yapılan görüşmeler hastalara müjde olarak verildi. bir dönem ilaçların ücretleri tartışma konusu haline gelen SMA hastalarının ilaç masraflarının yeni dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesine karar

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir süredir yapılan görüşmeler hastalara müjde olarak verildi. bir dönem ilaçların ücretleri tartışma konusu haline gelen SMA hastalarının ilaç masraflarının yeni dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesine karar verildi.
 
Son dönemlerde SMA hastalarının şikayetleri dikkate alınmaya başlamıştı. Sorunlarını gündeme taşıyan hastaların ilaç fiyatları konusunda yaşamış olduğu sıkıntılar gündeme getirilmişti. SMA hastalığının tam olarak nasıl bir hastalık olduğu ilk kez bu dönemde gündeme gelmişti. Beyinde bulunan sinir hücrelerinden kaynaklanan bir hastalık olduğu belirlendi. Hastalığın çeşitli evreleri bulunuyor. Ölümcül riskleri son derece yüksek olan bu hastalık çocukluk evrelerinden itibaren görülüyor.
 
Son dönemlerde ülkede bu hastalıkla mücadele eden kişi sayısının giderek artması tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu da gözler önüne seriyor. Hastalık kişilerin yaşam kalitelerini olumsuz etkiliyor. Yutkunma, yemek yeme, desteksiz oturamama gibi kolay beceri isteyen yaşamsal faaliyetlerin kısıtlanmasına neden olan bu hastalık için bazı ilaçlar geliştirildi. Belirli bir süre gerçekleştirilen tedaviler sonrasında hastalığın seyri olumlu yönde değiştirilebiliyor. Bunun için vatandaşlar tarafından ilaçların pahalı olduğu ve alım gücünü etkilediği yönünde bazı şikayetler gündeme taşınmıştı.
 
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu arasında konu görüşülmüş ve bir karara bağlanmıştı. Yapılan açıklamalarda Sosyal Güvenlik Kurumu SMA hastalarının ilaç masraflarının tamamının karşılanması için adım attı. Bu sürecin pek çok hasta için umut olması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol