kapat ikonu

Sosyal güvencesi olmayan kadınlar da yaşlılık aylığı alabilecek

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve en az 25 yıldır evli olan kadınların yaşlı aylığı almasının önü açılıyor.

Herhangi bir sosyal güvenlik hakkından yararlanmayan, hiç çalışmamış ya da ya da daha önceden sigorta girişi olup da yarım kalmış ve güncelde hiçbir sosyal güvencesi olmayan 25 yıldır evli kadınların devletten yaşlı aylığı almasını sağlayacak bir düzenleme gündeme getirildi.
 
 
Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan ve en az 25 yıldır evli olan kadınların da emekli haklarından yararlanabilmesini sağlamak için Meclis'e kanun teklifi götürüldü. Eğer ki teklif kabul edilirse en az 25 yıldır evli olan kadınlar emekli olabilecekler.
 

 

En az 25 yıldır evli olan kadınlar faydalanabilecek

 
 
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Milliyet'te yer alan habere göre, CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara tarafından verilen teklifin gerekçesinde, "Bu kanun teklifi düşük gelirli hanelerde primleri ödeme imkanı olmadığı için herhangi bir şekilde sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak sosyal güvenlik sisteminde kaydı bulunduğu halde şu an sigorta ile bağı bulunmayan ve prim ödeyemeyen ev kadınlarının yaşlılık aylığı alabilmelerinin önü açılmaktadır" denildi.
 

Hesaplanan tutar peşin veya taksitle ödendikten sonra aylık almaya hak kazanılacak

 
Teklife göre; SGK ile herhangi bir bağı olmayan kadınlardan, evliliklerinde en az 25 yılını tamamlamış olma şartı aranıyor. Hiçbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış olanlar, kanunda belirlenen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak şartıyla ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.
 
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol