kapat ikonu

Son Dakika! Merakla Beklenen Ekonomi Reform Paketi Açıklanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yapmış olduğu açıklamalarda reform paketi hakkındaki detayları açıklamaya başladı.

Daha önce 10 Nisan tarihinde yeni reform paketinin açıklanacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı. Ekonominin düzeltilmesi ve gerekli önlemlerin alınması için yeni reform paketinin devreye sokulacağı yönünde bazı değerlendirmeler yapılmıştı. Bunun üzerine Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'nde düzenlemiş olduğu bir basın toplantısı ile birlikte yeni ekonomi reform paketinin detaylarını açıklamaya başladı.
 
Ağustos ayında yeni ekonomi planı bazı detayları ile birlikte açıklanmıştı. Türkiye ekonomisine yapılan birtakım saldırılan engellenmesi ve çöküş yaşayan ekonominin yeniden toparlanması için çalışmalar düzenlenmişti. Bunun ardından yeniden ekonominin inşa edilmesi için gerekli çalışmalar yapılmaya başlandı. Ortaya konan hedeflerin zamanında istenildiği gibi gerçekleştirilmesi için yeni ekonomi programının açıklanacağı dile getirilmişti. 2020 yılında gerçekleştirilmesi hedeflenen tüm hedefler için adımların geçtiğimiz yıl içerisinde atılması planlananlar arasında yer alıyor.
 
İlk Çalışmalar Bankacılık Alanında Yapılacak
 
Türkiye'nin seçim dönemini geride bırakmasının ardından yeni çalışmalara bir an önce başlanacağı ifade edildi. Seçimsiz yıllar içerisinde reform alanlarının başında bankacılık sektörü geliyor. İlk yapılacak düzenlemelerin bankacılık alanında olacağı ifade edildi. Tahsili gerçekleştirilmiş olan kredilerin bankacılık sektörü için bir risk oluşturmadığı belirtildi. Ancak sektörün daha dayanıklı bir hale gelmesi için önemli çalışmaların yapılması planlanıyor. Bu süreç içerisinde kamu bankalarının sermaye gücünü artırmak için 28 milyar liralık DİBS'in kamu bankalarına verilmesine ve böylece daha güçlü bir sistem oluşturmanın amaçlandığı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol