kapat ikonu

Sömestrda yarım milyar TL harcandı

Sömestr tatilinde yaklaşık 120 bin kişinin yurt içinde, 35 bin kişinin de yurt dışında tatil yaptığı belirtilirken, bunların toplamda 500 milyon TL’ye yakın harcama yaptığı öğrenildi.

  • Sektörel
  • 07 Şubat 2019 12:54
  • Son Güncelleme: 07 Şubat 2019 13:26
Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü, sömestr tatilinde yaklaşık 120 bin kişinin yurt içinde, 35 bin kişinin de yurt dışında tatil yaptığı bilgisini paylaşarak, yaklaşık 500 milyon TL’nin harcandığını bildirdi.
 
Gazetecilere konuşan Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, sömestr tatilinde yaklaşık 120 bin kişinin yurt içinde 35 bin kişinin ise yurt dışında tatil yaptığını belirterek, yaklaşık 500 milyon liranın harcandığını söyledi.
 
Bu sene 50 milyon turist ağırlama hedefi koyan turizmcilerin, sömestr tatiliyle nefes aldığı vurgulanırken, okulların tatil olmasıyla birlikte binlerce ailenin tatile çıktığı anlaşıldı. İki hafta süren yarı yıl tatilinde daha çok kayak ve termal merkezler ile deniz kenarındaki otelleri tercih edilirken, kültür turları da sömestr boyunca tatilcilerin tercihleri arasında bulundu.
 
SÖMESTR TATİLİ İÇİN YAKLAŞIK 500 MİLYON TL HARCAMA YAPILDI
 
Polatoğlu, sömestrda yurt içi oteller, Kıbrıs, termal oteller ve kültür turlarında 45 bin, dağ otellerinde de 6 bin 500 kişinin seyahat acentaları vesilesiyle tatile çıktığını ifade ederek, yaklaşık 35 bin kişinin de tatil için yurt dışını tercih ettiğini söyledi. Yurt dışı turlarının ortalama fiyatının 500 avro, yurt içi turlarının da 3 bin TL civarında gerçekleştiğini dile getiren Polatoğlu, seyahat acentalarını kullanmadan otellere doğrudan rezervasyon yaptıranlarla memleketlerine gidenlerin sayısının ise 120 bin civarında olduğunu açıklayarak, yaklaşık 35 bin kişinin de tatil için yurt dışına çıktığını yineledi. Polatoğlu, sömestr tatili için yaklaşık 500 milyon TL harcama yapıldığını duyurdu.
 
AVRUPA BAŞKENTLERİ TERCİH EDİLDİ
 
Polatoğlu, sömestr tatilinde en fazla kayak merkezlerinin ve termal otellerin rağbet gördüğüne dikkati çekerek, kayak turizminde ilk sırada Uludağ’ın yer aldığını aktardı. Bunun ardından Kartalkaya, Erzurum, Sarıkamış’ın geldiğini vurgulayan Polatoğlu, kültür turizminde de Kapadokya’nın yerli turistler tarafından tercih edildiğini kaydederek, termalde de Kütahya'ya, Afyonkarahisar'a çok ciddi sayıda yerli turistin gittiğini ilan etti. Polatoğlu, bu sene ayrıca Kıbrıs'a yoğun bir ilginin yaşandığına işaret ederek, yurt dışında da Avrupa başkentlerinin tercih edildiğini, özellikle Roma, Madrid ve Paris’in Türk turistlerin sömestrda önemli tatil merkezlerinden olduğunu anlattı. 3 sene evvel yurt dışına tatil yapmak için 200 bin kişinin gittiğini anımsatan Polatoğlu, kurdaki dalgalanmalardan dolayı bu turistlerin genellikle iç pazarı tercih ettiğini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol