kapat ikonu

Soğan fiyatları düşüş eğilimine girdi

Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürü Korkmaz, soğan fiyatlarında 20-30 kuruş civarında düşüş olduğunu açıkladı.

Soğan fiyatlarının düşüş eğilimine girdiğini ifade eden Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz, bir iki gün öncesine göre 20-30 kuruş civarında fiyatlarda düşüş yaşandığını söyledi.
 
Korkmaz, Ankara'nın Polatlı ilçesine bağlı Sakarya Mahallesi'nde yapılan denetimler esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Korkmaz, hasat zamanı soğanı ucuzdan alarak stok yapanlara kesinlikle izin verilemeyeceğini aktararak, ekiplerin yaptığı denetimler sayesinde fiyatlarda düşüş eğiliminin yaşandığından bahsetti.
 
Polatlı'nın, Türkiye'nin soğan üretiminin üçte birini karşıladığını vurgulayan Bülent Korkmaz, kent genelindeki toplam üretimin 500 bin ton civarında olduğunu bildirdi.
 
Son dönemde fiyatlardaki artış sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığı ile Vergi Dairesi Başkanlığından gelen ekiplerle Polatlı'da soğan üretimi yapan 40'ın üzerindeki kırsal mahallede inceleme ve denetimler yaptıklarını kaydeden Korkmaz, hasat döneminde soğanı ucuz alıp depolarda stok yapanlara izin verilmeyeceğinin altını çizdi.
 
SOĞAN FİYATLARI 20-30 KURUŞ DÜŞTÜ
 
Korkmaz, bu konuda duyumlar alındığını, dün de ekiplerin denetim yaptığını denetimlerde depoların bir kısmının kapalı olduğunu anlatarak, bugün itibarıyla tespit edilen 43 büyük deponun büyük kısmının açıldığını belirtti. Bugün itibarıyla hallere soğan sevkiyatının başladığını anlatan Korkmaz, soğan fiyatlarının düşüş eğilimine girdiğini, bir iki gün öncesine göre 20-30 kuruş civarında fiyatlarda indirim yaşandığına dikkati çekti.
 
TÜM KURULUŞLAR İŞ BİRLİĞİ İÇERİSİNDE MÜCADELE EDİYOR
 
Korkmaz, ürünlerin üreticiden çıkış, depolara geliş fiyatını bakanlık olarak takip ettiklerini hatırlatarak, soğanın olması gereken fiyatın üzerinde olduğunu, bunu yapanların da belli tüccarlar olduğunu ileri sürdü. Bunların özellikle soğanı depolayıp fiyatı yükseltme çabası içerisinde olduklarını savunan Korkmaz, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının iş birliği içerisinde bununla gerekli mücadelenin verildiğini, vermeye devam edeceklerine duyurdu.
 
Dün ve önceki gün denetimler yapıldığını, soğan üretimi yapılan tüm köylerde de denetimlerin yapıldığını ileri süren Korkmaz, önümüzdeki dönemde de bu denetimlerin devam edeceğini bildirdi.
 
HASTALIK SEBEBİYLE YÜZDE 10-15 ORANINDA SOĞANDA KAYIP OLDU
 
Korkmaz, hastalık sebebiyle hasat döneminde soğanda yüzde 10-15 civarında kayıp oluştuğunun tespit edildiğini açıklayarak, ancak hastalık nedeniyle fiyatların bu kadar yükseltilmesini tamamen manipülasyon olarak değerlendirdi.
 
Özellikle bunu yapan belli tüccarlar olduğu yineleyen Korkmaz, Türkiye’nin üretim rakamlarının tüketim rakamlarının üzerinde olduğunu iddia etti. Korkmaz, ülkenin arz açığı olmadığını, yeteri kadar üretim olduğunu dile getirerek, fiyatların bu kadar yükselmesinin nedeninin de yaz döneminde uygun fiyattan ürün alarak depolarda stoklayanların fiyatları artırmak için yaptıkları manipülasyonlardan kaynaklandığını anlattı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol