kapat ikonu

Soğan fiyatları büyük oranda ucuzladı

Bakan Albayrak'ın talimatları kapsamında başlatılan denetimlerin ardından marketlerde soğan fiyatlarının önemli oranda gerilediği kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın talimatları kapsamında sürdürülen denetimlerin ardından, marketlerde soğan fiyatlarının önemli oranda gerilediği vurgulandı.
 
Soğan fiyatlarında başlatılan spekülatif artışları ve oluşabilecek manipülasyonları önlemek adına Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın talimatlarının ardından başlatılan denetimlerde marketlerde soğan fiyatları ucuzladı. Hafta boyunca devam eden toptan kuru soğan ticaretine yönelik denetimler kapsamında toptancı hâlinde ve hâl dışı yapılan satış işlemleri de denetim kapsamına eklenmişti. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilgili diğer bakanlıkların da verdiği katkı ile gerçekleşen denetim ve çalışmalar ile birlikte Ankara genelinde bulunan birçok zincir marketlerde soğan fiyatlarının ciddi oranda düştüğü açıklandı. Enflasyonla mücadele kapsamında marketlerin indirim kararının ardından da soğan fiyatlarının 1,5 Türk lirası daha ucuzlayarak 3,5 Türk lirası seviyelerine kadar gerilediği kaydedildi.
 
Son günlerde soğan fiyatlarında yaşanan artışın ardından Bakan Albayrak, bu konuda çalışma yapılmasına yönelik talimatlar vermişti.
 
ANKARA’NIN MERKEZ VE POLATLI İLÇESİNDE DENETİMLER BAŞLATILMIŞTI
 
Bakan Albayrak tarafından verilen, soğan fiyatlarında başlatılan spekülatif artışları ve oluşabilecek manipülasyonları önleyici direktifler kapsamında, Ankara'nın merkez ve Polatlı ilçesinde Vergi Dairesi Başkanlığınca denetimlerin başlatıldığı açıklanmıştı.
 
HÂL DIŞI GERÇEKLEŞEN İŞLEMLER DE DENETİM KAPSAMINDA
 
Toptan kuru soğan ticaretine yönelik denetimler hafta boyunca sürmüştü. Öte yandan, toptancı hâlinde ve hâl dışında gerçekleşen satış işlemleri de denetim kapsamına dâhil edilmişti.
 
ANKARA GENELİNDE 10 ZİNCİR MARKETTE FİYATLAR CİDDİ ORANDA İNDİ
 
Hazine ve Maliye Bakanlığının yanında ilgili diğer bakanlıkların da katkısıyla devam ettirilen denetim ve çalışmaların ardından, Ankara genelindeki 10 zincir markette bugün itibarıyla fiyatlarda ciddi oranda indirimlerin yaşandığı kaydedildi.
 
SOĞAN 1,5 TÜRK LİRASI UCUZLADI
 
Ankara’daki 10 zincir marketin, soğandaki spekülasyonu ortadan kaldırmaya ve enflasyonla mücadeleye destek kapsamında yaptığı indirimin ardından, fiyatların önemli oranda düştüğü aktarıldı. Bu kapsamda, soğanın kilogramı yaklaşık 1,5 Türk lirası ucuzlayarak, ortalama 3,5 Türk lirası seviyesine indi.
 
SOĞANDA İNDİRİM YAPAN ZİNCİR MARKETLER
 
Soğanda Migros, Başgimpa, Akyurt, Gimsa, Altunbilekler, Yunus, Şekerciler, Yeni Çağdaş, Çelikler ve Bim gibi zincir marketlerin de indirim yaptığı öğrenildi.
 
Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara İl Müdürü Bülent Korkmaz da geçen günlerde yaptığı açıklamasında hasat zamanı kuru soğanda yüzde 10-15 civarında kayıp olduğunu ancak bu oranın fiyatları yükseltecek düzeyde olmadığını belirterek, yaşanan dalgalanmaların manipülasyon sonucu meydana geldiğini savunmuştu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol