kapat ikonu

SOCAR, 9 akaryakıt istasyonu ile ‘İstanbul Havalimanı’nda

SOCAR Türkiye’nin, İstanbul Havalimanı'ndaki 9 akaryakıt istasyonunun ihalesini kazandığı açıklandı.

  • Sektörel
  • 23 Kasım 2018 11:24
  • Son Güncelleme: 23 Kasım 2018 11:36
Türkiye'nin en büyük doğrudan dış yatırımcısı olan SOCAR Türkiye, tamamlandığında dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Havalimanı'ndaki 9 akaryakıt istasyonunun ihalesinin sahibi oldu.
 
Şirketten konuya ilgili yazılı bir açıklama da yapıldı. SOCAR Türkiye’nin, 29 Ekim'de ilk bölümü açılan İstanbul Havalimanı'nda doğrudan tüketicilere hizmet vereceği kaydedildi.
 
İstanbul Havalimanı'nda 9 akaryakıt istasyonunun ihalesini kazanan SOCAR Türkiye, apronda 5, kargo taşıma alanında bir, otopark içinde iki ve Taksiciler Kooperatifi için bir istasyonla hizmet verecek.
 
DÖRT BİNİN ÜZERİNDE ARACA YAKIT HİZMETİ
 
SOCAR Türkiye tarafından işletilecek istasyonlardan apron bölgesinde bulunan 5'i, THY-TGS-Çelebi-HAVA-IGA Yer İşletmelerine ait dört binin üzerinde araca yakıt hizmeti sunacak.
 
Havalimanının batı bölümünde bulunan ve antrepo, acente binaları, gümrük ofisleri ve tüm lojistik operasyonları ile sosyal alanlardan oluşan kargo kentinde yer alacak beş bin metrekarelik alanda kurulu istasyon da kargo şirketlerinin binin üzerindeki araçlarına ve havalimanı yolcularına hizmet verecek.
 
10 BİN ARAÇ YARARLANACAK
 
Otopark içindeki iki SOCAR Türkiye istasyonuyla her gün, 30'un üzerinde araç kiralama şirketine ait bin 200 araca ikmal sağlanmasının hedeflendiği aktarılırken, tüm SOCAR istasyonlarından günde 10 bin aracın yararlanacağı hedefleniyor.
 
İLK KEZ DOĞRUDAN TÜKETİCİ İLE BULUŞACAK
 
Havalimanında faaliyet gösterecekleri istasyonlarıyla ilk kez doğrudan tüketiciyle buluşacaklarını bildiren SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, 2008'de Petkim'i alarak Türkiye pazarına girdiklerini anımsattı.
 
TÜRKİYE’DEKİ İLK ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ UNVANINI ALDILAR
 
Aliyev, Türkiye’ye bugüne kadar toplam 14,2 milyar dolarlık yatırım yaparak STAR Rafineri, TANAP, Petlim Konteyner Terminali, Petkim RES gibi dev projelere imza attıklarına dikkati çekerek, geçtiğimiz günlerde SOCAR Türkiye’nin İzmir Aliağa’daki tüm projelerini kapsayan arazisi için Türkiye’deki ilk Özel Endüstri Bölgesi unvanını aldıklarından bahsetti.
 
Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu ve bu ülkeyi ‘’kardeş’’ olarak gördüklerini ifade eden Aliyev, 6,3 milyar dolarlık yatırımla kurulan STAR Rafineri’nin açılışının hemen ardından, İstanbul Havalimanı’ndaki akaryakıt istasyonları için yapılan ihaleyi de kazandıkları için büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANINDA OLMAK SOCAR İÇİN ÖNEMLİ
 
Aliyev, dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nda akaryakıt istasyonlarına sahip olmanın hem SOCAR markasının tanınması hem de tüketicilerle buluşmak açısından stratejik açıdan önemli olduğunu savunarak, akaryakıt sektöründe her zaman fırsatları değerlendiren ve pazardaki gelişmeleri yakından izleyen bir şirket olduklarını iletti.
 
31 ARALIK İTİBARIYLA FAALİYET GÖSTERECEK
 
Önümüzdeki yıllarda bu sektörde SOCAR olarak başka yatırımların da olabileceğinin sinyalini veren Aliyev, SOCAR Türkiye’nin 31 Aralık 2018 itibarıyla İstanbul Havalimanı'nda tamamı aktif hâle gelecek 9 akaryakıt istasyonuyla toplamda 16 bin 280 metrekarelik bir alanda faaliyet göstereceğini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol