kapat ikonu

SMS Kredi başvurusu nedir, nasıl yapılır?

SMS kredi başvuruları güne geçtikçe daha fazla insan tarafından tercih ediliyor. Peki SMS kredi başvuruları neden bu kadar popüler olmaya başladı. Bu haberimizde SMS kredi hakkında merak edilen tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

  • Kredi
  • 22 Şubat 2017 19:02
  • Son Güncelleme: 22 Şubat 2017 19:06

SMS kredi uygulaması kısa mesaj yoluyla TC kimlik numaranızı göndererek kredi notu puanını sorgutabildiğiniz bir sistem üzerine inşa edilmiştir. Bugüne kadar kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartlarının sicil kaydı kredi notunuzu belirleyen en önemli unsur olarak göze çarpmaktadır.

SMS kredi başvurusu yaptığınız zaman öncelikle talep ettiğiniz kredi tutarına ve gelir düzeyinize bakılır. Daha sonra ise kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartı ödemelerini düzenli yapıp yapmadığınıza dikkat edilir.

Sürekli kredi kartı ve kredi başvurusu yapan kişilerin KKB puanı olumsuz yönde etkilenecektir. Kredi başvurunuza olumlu yanıt alıp krediyi kullanmadığınız takdirde kredi notunuz az da olsa düşebilir. Kredi notunu etkileyen bir diğer etmen ise SGK primlerinin düzenli bir şekilde yatmış olmasıdır.

SMS kredi ne gibi avantajlar sağlıyor

SMS kredi başvurularının olumlu ve olumsuz yönleri bulunuyor. Olumlu yönlerine değinecek olursak en hızlı kredi başvuru yöntemi olarak karşımıza çıkıyor. SMS krediyi herhangi bir evrak olmadan nüfus cüzdanınız ile birlikte kolayca çekebilirsiniz. SMS kredi başvurunuzun olumlu veya olumsuz yönde değerlendirildiğine ilişkin bilgi mesajı alacaksınız. Cevabın olumlu olması halinde nüfus cüzdanınızı alarak en yakın banka şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Kredi talebinizin olumsuz olması durumunda ise tarafınıza mesaj yoluyla bilgi verilecektir.

SMS kredi başvurusunun olumsuz yönlerine değinecek olursak, en hızlı kredi başvuru yöntemi olduğu için bazı tüketiciler onay alması halinde bile krediyi çekmedikleri takdirde kredi notu puanı düşüş göstermektedir.

Şubeden başvurulan ihtiyaç kredilerinin faiz oranları SMS kredi faiz oranlarına nazaran daha düşük seviyelerde seyretmektedir. Fakat her iki kredinin de faiz oranlarının birbirine yakın olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bankalar vatandaşa kredi verirken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun belirlediği faiz oranının dışına çıkmamaktadır. Sonuç itibariyle kredi başvurunuzu SMS aracılığıyla yaparak oluşması muhtemel zaman kaybını engellemiş olursunuz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol