kapat ikonu

Sivas'a 240 milyon avroluk dev yatırım

Avrupa'da faaliyet gösteren bir firma, Sivas'a 240 milyon avroyu bulacak fabrika yatırımı yapacak.

  • Sektörel
  • 26 Ekim 2018 09:10
  • Son Güncelleme: 26 Ekim 2018 09:28
Avrupa'da faaliyetlerine devam eden bir firma, Sivas'ta zift tankeri üretimi yapacağı ve toplamda 240 milyon avroyu bulacak fabrika yatırımı için kolları sıvadı.
 
Sivas Belediyesinden söz konusu yatırım ile ilgili açıklama yapıldı. Belediye Başkanı Sami Aydın, organize sanayi bölgesinde zift tankeri üretim fabrikası inşaatını gezerek Febit Holding Genel Müdürü Adnan Tonus'tan çalışmalar ile ilgili bilgi edindi. İlk etabı olan 40 milyon avroluk yatırımın başladığını ifade eden Aydın, söz konusu girişimin Sivas adına önemine dikkat çekerek, firma yetkililerine teşekkürlerini iletti. Başkan Aydın, Sivas’a yatırım yapan her kim olursa olsun ‘’Başımızın tacı’’ diyerek, her zaman destek ve katkı vereceklerinin altını çizdi. Firmanın Genel Müdürü Tonus ise 4 yıl önce Almanya’da bir araya geldikleri Aydın’a Sivas’ta yatırım sözü verdiklerini açıklayarak, 10 bin kişiye de istihdam alanı yaratacaklarından bahsetti.
 
Sivas'a 240 milyon avroluk dev yatırım-1
 
TOPLAMDA 240 MİLYON AVROLUK TESİS SİVAS’A KAZANDIRILACAK
 
Yaklaşık 4 yıl önce bir araya geldikleri Tonus ile Sivas'a yapacakları yatırım hakkında görüş alışverişinde bulunduklarını anımsatan Başkan Aydın, firmanın toplamda 240 milyon avroluk bir tesisi Sivas'a kazandıracağını aktardı. Aydın bugün 40 milyon avroluk yatırımın başladığını, hatırlattı. Aydın, Adnan beyi tebrik ederek, Sivas adına teşekkürlerini iletti.
 
TÜRKİYE VE SİVAS ADINA ÇOK ÖNEMLİ BİR YATIRIM
 
Başkan Aydın, ilerleyen dönemde yatırımın genişletileceğini belirterek, bu yatırım tutarının birtakım farklı sektörleri kapsayacak şekilde 240 milyon avroya kadar çıkacağını, bütçesinin bu şekilde planlanacağını paylaşarak Türkiye ve Sivas adına çok önemli bir yatırım miktarı olduğunu söyledi.
 
‘’YATIRIM YAPANLAR BAŞIMIZIN TACI’’
 
Genel Müdür Adnan beye ve bu yatırımı yapan Febit firmasının yetkililerini tebrik ettiğini belirten Aydın, Sivas'a yatırım yapan kim olursa olsun ‘’başımızın tacıdır’’ değerlendirmesinde bulunarak, yatırım yapacaklara her zaman destek, katkı verip yanlarında olacaklarını kaydetti. Bunun kendilerinin genel felsefesi olduğunu vurgulayan Aydın, Sivas’a yatırım yapanların hep yanında olacaklarını yineleyerek, bu yatırımda hem firmaya başarılı olması için iyi dileklerini iletti hem de yatırımın kente katkı sunmasını temenni etti.
 
Bu yapının ortak bir yapı olduğunu açıklayan Aydın, Adnan Beyin Sivaslı olduğunu ancak firmanın diğer ortaklarının da İranlı olduğunu dile getirerek, bu yatırımın dış yatırımcıyı da Sivas’a getirmesi açısından örnek teşkil edeceğine dikkati çekti.
 
10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
 
4 yıl önce Almanya'da bir araya geldikleri Aydın'a Sivas'a yatırım yapma sözü verdiklerini anımsatan Genel Müdür Tonus, sözlerini tutarak yatırım için şehre geldiklerini vurgulayarak, zift tankeri üretimi yapacakları fabrikada ilk etapta bin 200 kişiyi istihdam edeceklerini dile getirdi. Tonus, bu rakamın ilerleyen dönemlerde 10 bin kişiye çıkabileceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol