kapat ikonu

Sınırsız İnternet Paketleri Sınırsız mı?

Her internet kullanıcısının merak ettiği sorular arasında bu vardır. Gerçekten de sınırsız diye tabir edilen paketlerin sınırsızlıkla ilgili bir kuralı var mı?

  • Teknoloji
  • 29 Haziran 2017 14:31
  • Son Güncelleme: 29 Haziran 2017 14:33

Her operatör sınırsızlık diyerek pazarladığı internet paketlerini adil kullanım kotası kapsamına alır. Eğer bu kota aşılırsa, anlaşmadaki ücretlendirmeye ek ücretlendirme olmasa da, kişinin internet hızını düşürür. Bu da, kullanıcı için stres yaratıcı bir durumdur. Her ne kadar internet kullanılmaya devam edilse de ve herhangi bir ek ücret ödenmese de, eskisi gibi aktif bir şekilde kullanılmaz.

Sınır aşıldığında ne olur?

Sınırsız internet denilen ve adil kota kapsamında internet hızı düşürülen paketlerde film izlemek oldukça zorlaşır. Aynı zamanda da müzik, video gibi dosyaları yüklemek veya indirmek daha zor bir hale gelir. İnternet sitelerinin yüklenmesi veya reklamların donmadan izlenebilmesi mümkün olmaz. Tüm bunlar internet kullanıcısını çileden çıkaran ve strese sokan durumlardır. Bu durumların ortadan kalkması için adil kullanım kotasının ortadan kalkması lazımdır.

Bu kota kalkacak mı?

Son günlerde yapılan çalışmalarla bu konuda gündeme sık sık geldi. Böyle bir şey var ama ne zaman tam olarak hayata geçeceğini kimse bilmiyor. Söylenilen bir tarih var. 2019… ancak bu tarihten sonra internet fiyatlarının ne şekilde değişeceği de akla gelen sorular arasında yer alıyor. İnternet fiyatlarının ucuzlayacağına dair bir beklenti olsa da, bu ne kadar mümkün olacak bekleyip göreceğiz.

Kotasız bir hizmet var mı?

Her internet sağlayıcısının bir kotası var. Sınırsız denilen internetlerin kota miktarı 50 GB’dir. Bunu aşan kullanıcıların internet hızları düşürülür. Uydunet gibi hizmetler için de bu kotalar geçerlidir. Ancak burada bir fark vardır. İnternet hızı diğer operatörlerdeki gibi çok aşağıya çekilmez. Dolayısıyla kullanıcı kota aşımından çok fazla etkilenmez ve interneti rahat şekilde kullanmaya devam eder. Bunun sebebi, uydunet gibi hizmetlerde internet hızının çok yüksek olmasıdır. Kota aşımlarında bu hız yarıya düşürülse de, iyi bir verimlilik sağlanabiliyor. Detaylı bilgiye http://www.kablonetbasvuru.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol