kapat ikonu

Şimşek'ten ihracatçıya 'tam destek' sözü

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanlar Kurulu’nda konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Eximbank (Türkiye İhracat Kredi Bankası)’ın ihracatçılara büyük destek sağlayacağı konusunda müjde verdi.

İhracatçıya destek çıkacak kaynaklardan bahseden Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ihracatçılara her koşulda destek sözü verdi. Jeopolitik riskler ve ihracatçıya destek çıkacak kaynaklar üzerinde de duran Şimşek, ihracatçıya her zaman sahip çıkacaklarını ve Rusya ile Irak pazarında yaşanan sorunların ihracatçıdan değil jeopolitik gerilimden dolayı yaşandığını ifade etti.
 
Başbakan Yardımcısı Şimşek, Rusya ve Irak pazarlarında ihracat yapan ihracatçılara müjdeli bir haber verdi. Şimşek bu pazarlarda ihracat yapan ihracatçılara Eximbank (Türkiye İhracat Kredi Bankası) ’ın büyük kolaylık ve destek sağlayacağını bildirdi.
 
Başbakan Yardımcısı Şİmşek’ten bir de ihracatçılara motivasyon geldi. Şimşek’e göre bu pazarlarda yaşanan zorlu durum ihracatçıların yeteneksizliğinden değil bölgede bulunan jeopolitik riskler nedeniyle yaşanıyor.
 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlar Kurulu'nda açıklamalar yapan Şimşek, Rusya ve Irak'ta sorun yaşayan ihracatçı için taahhüt ve ödemelerin ertelemesine destek çıkıyor olduğunu ifade etti.
 
Her koşulda ihracatçıların yanında olduğunu ve güçlü bir şekilde destek vermeye de hazır olduklarını önemle belirten Şimşek, “Irak ve Rusya pazarlarında meydana gelen sorunlar nedeniyle zor durumda olan ihracatçı için taahhüt ve ödemelerin ötelenmesine destek veriyorum” dedi.
 
TİM Başkanı Mehmet Büyüksekşi, de Eximbank'tan destek istedi. İhracatçılara daha fazla destek için TİM dün de Akbank, Fibabanka, Halkbank, Vakıfbank ile katılım bankası olarak hizmette bulunan Kuveyt Türk ile iş birliği protokolüne imza attı.
 
Emtia fiyatlarında yaşanan büyük düşüşler ve ihracat pazarlarında yer alan gelişen ekonomilerin değer kaybetmeye devam eden para birimleri ve bir de üzerine etkilenen yoğun jeopolitik gerilim gündemi sebebiyle zor günler yaşayan ihracat sektörü yaşanan sorunların önümüzdeki dönemlerde de şiddetini artırarak devam edeceğini düşünüyor.
 
Türkiye ihracatının içine girmiş olduğu bu dönemin nedenleri küresel piyasalardaki belirsizlik halinin varlığını koruyor olması, emtia değerlerinin düşmesi, Rusya’nın yaşanan uçak krizi sonrasında uyguladığı yaptırımlar ve iç piyasalardaki dengesizlik hali olarak görülüyor. Dünya piyasalarında petrolün arz fazlalığı nedeniyle kaybettiği değer de gelişen ekonomilerin para birimlerini düşürdü. Bu da ihracatın değerini sınırlamış oldu.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol