kapat ikonu

Sigortadan o parayı almayı unutmayın!

Son dönemlerde sigorta tarafından ölen kişinin yakınlarına cenaze yardımı verildiği ve bu uygulamanın aslında pek çok kişi tarafından bilinmediği için kullanılamadığı ortaya çıkarıldı.

 
Son dönemlerde sigorta tarafından ölen kişinin yakınlarına cenaze yardımı verildiği ve bu uygulamanın aslında pek çok kişi tarafından bilinmediği için kullanılamadığı ortaya çıkarıldı.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların hayatlarını sağlıklı olduğu dönemlerde de koruma altına aldığı gibi öldükten sonrada yakınlarına birtakım güvenceler sağlamaya devam ediyor. Sigortalı olarak çalışan bir kişinin ölümünden sonra yardıma muhtaç olan yakınlarına ölüm aylığı adı altında bir aylık bağlanıyor. Bu aylığın bağlanmasının ardından vatandaşlara maddi açıdan önemli desteklerin sağlandığı ifade edilmişti.
 
Ancak konu hakkında birtakım yardımların daha yapıldığı açıklandı. Kimse tarafından bilinmemesine rağmen sigortalı olarak çalışan kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yakınlarının cenaze masrafları ile ilgili çeşitli zorluklar yaşamamaları için bu süreçte 531 liralık bir cenaze ödeneğinin ödenmesine karar verildi. Genellikle vatandaşların büyük bir kısmının bu konu hakkına bilgi sahibi olmadığı belirtilirken yapılan başvuruların ardından ödeneğin verildiği açıklandı. Bu ödeneğin alınması için birtakım kurallara uyum sağlamanın gerekli olduğu aksi takdirde verilmediği açıklandı.
 
Ölen kişinin sigortalı olması en gerekli kriter olarak belirlendi. Bu süreçte zaman aşımı olarak 5 yıl belirlendi. 5 yıl içerisinde bu paranın alınabileceği belirtildi. Ödenek olarak 531 liralık bir bütçe ayrıldı. Ödeme birinci dereceden yakınlara yapılıyor. İlk olarak eş ve çocuklar bu durumdan faydalanırken bunun haricinde sonrasında anne ve babalara verilebiliyor. Cenaze masraflarının karşılanması için bir yardım olarak değerlendiriliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol