kapat ikonu

Sigara paketlerinin cazibesi ortadan kaldırılacak

Bakan Pakdemirli, sigarada düz paket uygulamasıyla birlikte tütün mamulü ürünlerinin cazibesinin ve çekiciliğini yitireceğini açıkladı.

  • Gündem
  • 12 Şubat 2019 11:01
  • Son Güncelleme: 12 Şubat 2019 11:12
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığının sürdürdüğü faaliyetlere değinerek, tütün ürünleri tüketiminden oluşan kamusal, toplumsal ve tıbbi nitelikteki her türlü zarara karşı sürdürülen mücadeleye tüm dünyanın önem verdiğini dile getirdi.
 
Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi 2004’te imzalandı
 
Türkiye’nin Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel tütün salgınını önlemek adına hazırlanan ve bugünden itibaren 181 ülkenin taraf olduğu Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi'ni 2004’te imzaladığını anımsatan Pakdemirli, sözleşmenin imzalanmasının ardından tütün kontrolüyle ilgili Türkiye’de önemli düzenlemeler yapıldığını ve Türkiye’nin örnek gösterilen ülkeler arasında yer aldığını ifade ederek, bakanlığının, Anayasa, Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, ilgili kanunlar ile Tütün Kontrolü Strateji Belgesi ve Eylem Planı dâhilinde, tütün kontrol ve denetimleriyle alakalı sürdürülebilir, kapsamlı ve etkili stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması yönündeki çalışmalarını yürüttüğünü belirtti.
 
Tütün kullanımını ve pasif etkileri engellenerek en aza indirilmesi amaçlanıyor
 
Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak gerçekleşen tütün kontrolü uygulamalarıyla çocuklar ve gençler başta olmak üzere tütün kullanımını ve pasif etkilerinin engellenerek, onlarca hastalığın oluşturduğu sağlık, sosyal ve ekonomik zararları en aza indirmeyi amaçladıklarını vurguladı.
 
Tütün mamullerinde düz ve standart paket uygulamaları başlayacak
 
Bakan Pakdemirli, ‘’Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun’’da gerçekleşen değişiklikle birlikte "tütün mamullerinde düz ve standart paket" uygulamalarının başlayacağını aktararak, mevzuata yeni giren bu uygulamaya birlikte ikincil düzenleme çalışmalarının devam ettiğini duyurdu.
 
Paketlerin cazibesi ve çekiciliği ortadan kaldırılacak
 
Düz paket uygulamasıyla birlikte, tütün mamulü paketlerin cazibesi ve çekiciliğini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini anlatan Pakdemirli, bunun yanında tütünün reklam ve tanıtım etkisi oluşturacak bir biçimde kullanımını önlemeyi, sağlık uyarılarının fark edilebilirliği ve etkinliğini yükseltmeyi hedeflediklerini dile getirdi.
 
Bakandan vatandaşlara ‘sigarayı bırakın’ daveti
 
Pakdemirli, diğer taraftan tütün ve tütün mamulleri paketleri üzerindeki sağlık ile ilgili görsellerin kapladığı alanı yüzde 65'ten yüzde 85’e çıkarılacağı bilgisini paylaşarak, paket üzerinde bulunan fotoğraflı sağlık uyarıları setinin yenilenmesiyle alakalı çalışmaların da devam ettiğini açıkladı. Bu düzenlemelerin tütün kontrolü uygulamaları bakımından önemli olduğuna değinen Pakdemirli, tütün ürünleri tüketen vatandaşları daha sağlıklı bir hayat için tütün kullanımını bırakmaya davet etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol