kapat ikonu

Sigara içene ilaç yok

SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) sigara içen ve akciğer kanserine yakalanan hastaların ilaç masraflarını karşılamayacak.

  • Gündem
  • 16 Şubat 2016 12:10
  • Son Güncelleme: 16 Şubat 2016 12:17
SGK’da yapılan yeni düzenlemeye göre 3 Şubat tarihinden itibaren geçerli olan tebliğle akciğer kanseri olan hastaların ilaç parasını ödemek için ‘hiç sigara içmemiş olma’ şartı getirildi.
 
Tebliğle ilgili açıklamalarda bulunan Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, SGK’nın akciğer kanseri, MS, lösemi gibi hastalıklar için masrafları geri ödeme şartı getirmesinin vatandaşların sağlığını kötü yönde etkilediğini savunarak, “Bu durum kabul edilebilir değil” ifadesini kullandı.
 
SGK ayrıca skleroz (MS) hastalarında uygulanan Fingolimod etken maddeli ilacın ödenmesi için başka bir ilacın bir yıl süreyle kullanılması şartını getirdi.
 
SGK 3 Mart günü itibariyle Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği endikasyon dışı ilaç kullanımındaki bazı ilaçları ödeme kapsamına almak için de şartlar öne sürdü.
 
Konuyla ilgili basınla görüşlerini paylaşan Saydan, “Hayati önemi haiz bir grup ilaç prospektüsünde çizgileri çizilen endikasyonlar haricinde başka hastalıklarda da yararlı olabiliyor. Bu ilaçların SGK tarafından parasının ödenebilmesi Sağlık Bakanlığı’nın vereceği özel izinlerle mümkün. Bugüne kadar bu uygulama adı geçen iki kurumun organize çalışmaları ile başarıyla devam ettirilebilirken, SGK bu uygulamada kuralları zorlaştırıp, Sağlık Bakanlığı’nın tertiplediği izin belgelerini kabul etmeyerek hastaları adeta kendi haline terk etti” dedi.
 
3 Şubat gününde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren akciğer kanseri hastalarının ilaç masraflarının karşılanması için ‘hiç sigara içmemiş olma’ kuralının getirilmesinin kabul edilebilir durum olmadığını da dile getiren Saydan, MS hastalarının da son derece zor bir durumda olduğunu belirtti.
 
Saydan devletin MS hastası bir vatandaşa bir yıl süreyle başka bir ilaç kullanmış olma zorunluluğu getirerek hastanın daha şiddetli MS hastası olma ihtimalini göze aldığını ve sigara içen akciğer kanseri hastalarına tedavi masrafları için ödeme yapmayarak kendi hallerine bırakıyor olduğunu da ekledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol