kapat ikonu

Sigara Düzenlemesi Getirildi

Sigara yasağı hakkında mecliste çalışmalar devam ederken yeni bir çalışmanın daha gerçekleştirildiği öğrenildi.

Sigara yasağı hakkında mecliste çalışmalar devam ederken yeni bir çalışmanın daha gerçekleştirildiği öğrenildi.

Sigara yasağı hakkında mecliste düzenlenen yeni çalışmalar açıklandı. Uzun zamandır merakla beklenen sigara satış düzenlemesi hakkındaki detaylar belli oldu. Sigara satışları sırasında özendirici paketleme ve satış tekniklerine bir son verilmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirilecek.

Özellikle sigara paketlerinin gençlerin ve çocukların özenmesini engelleyecek şekilde yapılmasına ve bu konuda herhangi bir özendirici reklamın yapılmamasına karar verildi. Sigara paketleri üzerinde dikkat çekici renkler kullanılmayacak. Sağlık Bakanlığı tarafından bir süredir konu hakkında çalışmalar yapılıyordu. Bundan sonraki dönemde sigara paketleri tek tip olarak hazırlanacak.

Türkiye'de üretilen tüm sigara paketleri üzerinde bir standart belirlenmesine karar verildi. Düz bir şekilde üretilecek olan paketler üretimlerin ardından piyasa sürülecek. Sigara paketlerinin üzerinde sigara markaları sadece yüzde 5 oranında bir büyüklükte yazılacak. Daha önce kutu üzerinde yer alan resimler yeni düzenleme sonrasında kullanılmayacak. Sağlık Bakanlığının gerekli düzenlemeleri en kısa sürede tamamlaması ve çalışmaların bir an önce hayata geçirilmesi amaçlanıyor

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol