kapat ikonu

SGK'dan Müjde! 3 Denemeye Kadar Ücretsiz..

SGK tarafından devlet desteği ile 3 denemeye kadar karşılanan tüp bebek tedavisinde kadın erkek ayrımı bulunuyordu. Yeni düzenlemelerde bu durum ortadan kaldırıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu uzun zamandır anne ve baba olmak isteyen çiftler için 3 tüp bebek denemesini karşılıyordu. Normalde son derece pahalı olan bu uygulamalar devlet desteği ile birlikte pek çok aileye umut ışığı oldu. Devlet desteği sayesinde pek çok çift bebek sahibi oldu. Ancak daha önce tedavilerde kadın erkek ayrımı bulunuyordu. Yapılan son açıklamalarda kadın erkek ayrımının da sona erdiği öğrenildi.
 
Konu hakkında detaylı bir çalışma olmadığı için daha önceki dönemlerde devlet destekli tüp bebek tedavilerinde sadece kadınların kısırlık tedavisi ele alınıyordu. Böylece kadınlardan dolayı yaşanan sorunlara karşı çözüm üretiliyordu. Bu süreç içerisinde yeni bir çalışma yapıldı. Kadın erkek ayrımının ortadan kaldırılmasına karar verildi. Böylece günümüzde erkeklerin yaşadığı kısırlık sorunları da tedavi kapsamına alınmış oldu.
 
3 Tüp Bebek Denemesine Kadar Devlet Karşılıyor
 
Daha önce devlet tarafından karşılanmayan ve özel kliniklerde bütçeyi çok zorlayan tüp bebek tedavisi pek çok bebek sahibi olmak isteyen çifti umutsuzluğa sürüklüyordu. Son yıllarda devlet desteğinin gelmesiyle birlikte bu pahalı işlemler 3 denemeye kadar devlet tarafından karşılanıyor. Yeni düzenlemede cinsiyet ayrımının da sona ermesi pek çok çift için yeniden umut ışığı haline geldi.
 
Sistem üzerinde kadınların 23 yaşından büyük 39 yaşından küçük olması gerekiyordu. Bu durum geç evliliklerde ya da ikinci evliliklerde sorun oluyordu. Kadınlarda bu yaş 40'a kadar uzatıldı. Böylece ikinci evliliklerde ilk çocuk sahibi olacak çiftler içinde şartlar geçerli hale getirildi. Tüp bebek tedavisi gören erkeklerde ise herhangi bir yaş şartı bulunmuyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol