kapat ikonu

SGK’dan devrim gibi e-devlet kararı

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödeme yaptığı iş göremezlik parası, emekli aylığında yaşanan mağduriyetler artık E- Devlet sayesinde kolayca çözüme kavuşacak.

SGK’nın ödediği emzirme yardımı, emekli aylıkları, iş göremezlik parasının da aralarında bulunduğu konularda yaşanan sorunlar, e-devlet üzerinden kısa süre içerisinde çözülebilecek. Bazı durumlarda 2 ayı bulan işlemler, bu yeni uygulama ile birlikte 2-3 gün içinde yapılabilecek. Ödemelerin aksaklıklar yüzünden vatandaşlara yapılmaması ve sorunun kurum hesabına tekrar intikal etmesi üzerine harekete geçen SGK, az işlemle sorunun çözümüne ilişkin gerekli adımları atmaya hazırlanıyor.

Yapılan teknik düzenlemeler sonrasında, geçici iş göremezlik raporu, emzirme yardımı, emekli aylıkları gibi vatandaşa ödenmesi gereken ancak farklı nedenlerden ötürü kurum hesabına tekrar dönen tüm aksaklıkların ortadan kaldırılması için e-devlet üzerinden kolaylık sağlanacak.

Ödemeler en geç 2-3 gün içinde yapılacak

Hesapta 1 yıl boyunca hiç hareket olmadığı için Sosyal Güvenlik Kurumu hesabına tekrar iade edilen aylıklar / gelirler bundan böyle vatandaşa ödenecek. Vatandaşın T.C kimlik numarasıyla yapılan geçici iş göremezlik, şahıs sağlık ödemeleri, emzirme yardımı ve emekli aylığı ödemelerinde yaşanan mağduriyetler son bulacak.

Geçmiş dönemlerde dilekçeyle yapılan başvuruların kimi zaman 2 ayı bulması nedeniyle pek çok vatandaş sıkıntılı günler geçirdi. Bundan böyle e-devlet aracılığıyla yapılan başvurular en geç 2-3 gün içinde çözüme kavuşacak ve milyonlarca vatandaş rahat bir nefes alabilecek.

Paranın hesaba yattığı kısa mesaj yoluyla bildirilecek

Tüm bunlara ilaveten, bireyler e-devlet üzerinden başvuru yaparken iletişim bilgilerini de paylaştığı takdirde, ödemenin en kısa süre zarfında hesaba aktarıldığını e-posta ve kısa mesaj yoluyla öğrenebilecek. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip saatlerce bekleme devri sona erdi. Bu tür işlemleri elektronik ortamdan yaparak oluşması muhtemel zaman kaybının da önüne geçmiş olacaksınız.

Sonuç itibariyle herhangi bir sebepten ötürü parasını hesaptan çekmeyen kişilerin sıkıntıları ortadan kaldırılıyor. E-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan başvurular en geç 2-3 gün içinde değerlendirilerek vatandaşa bilgi verilecek. Dolayısıyla vatandaşlar artık ilgili kuruma itiraz ederken internet hizmetlerinden faydalanabilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol