kapat ikonu

SGK'dan büyük ayıp!

Sosyal Güvenlik Kurumu 20 yıldır emekli olan 75 yaşındaki yaşlı bir adamın emekli aylığını keserek büyük bir ayıba imza attı.

Sosyal Güvenlik Kurumu 20 yıldır emekli olan 75 yaşındaki yaşlı bir adamın emekli aylığını keserek büyük bir ayıba imza attı.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından son dönemlerde gerçekleştirilen çalışma büyük dikkat çekerken pek çok kişi tarafından da ayıplandı. Bu süreç içerisinde yaşlı bir emeklinin emekli aylığının kesilmesi, aylığının kesildiği yetmiyormuş gibi üzerine birde borçlandırılması büyük tepkilere neden oldu. Mustafa Demirci isimli 75 yaşındaki yaşlı adamın konu hakkındaki tepkilerini dile getirmek amacıyla dava açacağı ve ortaya çıkan durumun hükümet tarafından düzeltilmesi için gerekli çağrılarda bulunacağı belirlendi.
 
Uzun süre çalıştıktan sonra 1997 yılında emekli olan yaşlı adamın kalan prim ödemelerini dışarıdan emekli olduktan sonra yaptığı belirlenmişti. Bu süreç içerisinde 20 yıldır emekli olan ve her ay sorunsuz bir şekilde maaşını alan yaşlı adam bir sabah büyük bir şok yaşadı. Prim gününü doldurmadığı ve bir yanlışlık olduğu için doldu olarak gösterildiği tespit edildi. Bunun üzerine yaşlı adamın emekli aylığı kesildi. Ödemesini yapması halinde aylığını tekrar alabileceği belirlendi.
 
Ancak şok üzerine şok yaşayan yaşlı adama çok geçmeden bir kağıt daha geldi. Kağıt üzerinde şimdiye kadar SGK borçlanmaları ve sağlık giderleri fatura edilmiş olarak kendisine gönderilmişti. Bu durumda 109 bin lira SGK tarafından borçlandırıldığını öğrenen yaşlı adam büyük şaşkınlık yaşadı. Dava açamaya hazırlanırken yetkilierin bu hatayı düzeltmesini istiyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol